Új sugártervező rendszerrel gazdagodott a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház – jelentette be prof. dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere tegnap délelőtt a minisztérium tükörtermében. A bejelentésen részt vett dr. Nagy Lajos, a kórház főigazgatója és dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő is, aki elmondta, a bejelentést eredetileg a szombathelyi kórházba tervezték még a múlt héten, ezt azonban a járványhelyzet felülírta. A szombathelyi onkológiai centrum nemcsak a megye, de a régió daganatos betegeit is ellátja – hangsúlyozta a képviselő a most megvalósult beruházás jelentőségét.
A daganatos betegegek gyógyításához szükséges sugárkezeléseknél kulcsfontosságú, hogy valamennyi rákos sejtet megfelelő dózisú besugárzás érje úgy, hogy közben az egészséges szövetek nem károsodnak. A kórház onkoradiológiai osztályán mostanáig szolgáló 16 éves Siemens Somatom Sensation CT szimulátorának szervizelését kora és az alkatrészellátás ellehetetlenülése miatt a gyártó cég tavaly óta nem vállalja, szükségessé vált egy új CT-tervező rendszer beszerzése. Az új készülék lényegesen pontosabb és biztonságosabb sugárterápiát tesz lehetővé, háromdimenziós térbeli felbontásra is alkalmas, segítségével képfúziót lehet létrehozni. A kórház főigazgatója elmondta, évente mintegy ezerkétszáz beteg harmincezer besugárzására kerül sor, az új sugártervező rendszer pedig lényegesen javítja a betegbiztonságot. Tekintettel az intézmény egyensúlyi gazdálkodására, a készüléket saját forrásból tudták megvásárolni.
A közeljövőben szükségessé válik két besugárzóegység (lineáris gyorsító) cseréje is, az ehhez szükséges 1,2 milliárd forint azonban már a minisztériumból érkezik. Az említett két készülék esetében a feltételes közbeszerzés folyamatban van. A Markusovszky-kórház tevékenysége több egészségügyi területen túlnyúlik a megyehatáron, ezek közül is kiemelkedik az onkológia. Regionális központja jól felszerelt, folyamatos fejlesztése pedig töretlen az utóbbi években. Az elmúlt évtizedben az onkológiai diagnosztika, a molekuláris patológia, az endoszkópos vizsgálatok, a minimál invazív daganatsebészet, a sugárterápia, valamint a kemoterápia terén összességében több mint 5 milliárd forintnyi beruházás valósult meg.
Forrás: vaol.hu