Ahol a történelem életre kel

EB • 2012. december 12., szerda •
500 négyzetméteren mintegy 5000 műtárgy kapott helyet abban az új Pásztor utcai Látványtárban, mely közel 94 millió forintból jött létre. Az átadó ünnepségen kiderült az is, hogy jövőre változik a művelődési intézmények támogatási rendszere.

Telefonok csörögnek nem sokkal az ünnepség kezdete előtt, nem könnyű bizony megtalálni a Pásztor utcai raktárbázist, melyet egy évvel ezelőtt avatott fel a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága. Mi egyszer már sétáltunk a 2000 éves kincsek között, az oda úttal nem volt hát gondunk. A hideggel annál inkább, sajnáltuk is a körtefát, melyet a 140 éves Vas megyei Régiségtár tiszteletére ültettek. Fogak koccantak, végtagok fagytak le, de végül sikerült leleplezni az épület falára helyezett márványtáblát is, mely Lipp Vilmos nevét (munkásságát) hívatott megőrizni.

Odabent aztán, ahol a hőmérő higanyszála végre nulla fok fölé emelkedett, kidugtuk fejünket csuklyánk alól. Ekkor jött csak az ámulatból bámulatba esés, ennyi kincset ugyanis még nem láttunk egyszerre. A Látványtárban 5000 műtárgy kerül bemutatásra a régészet, a történet, a természet és a néprajz tudomány köréből.

Nagy Zoltán múzeumigazgató hangsúlyozta, ez nem csupán raktár. Látványtár, ahol egyszerre lehet szórakozni és tudományos munkát folytatni, kutatni és szemlélődni- hangsúlyozta.

Lazáry Viktor kulturális ügyekért felelős alpolgármester köszöntőjében hangsúlyozta, január 1-től az önkormányzat felel a múzeum fenntartásáért, de igyekeznek legalább olyan jó gazdája lenni, mint a megye volt. Szombathely Önkormányzata számára fontos a 2000 éves múlt, fontos a kultúrkincs megőrzése, és ezért minden lehetőséget meg fognak ragadni- fogalmazott. A kulturális intézményeket igyekeznek a város turisztikai programjába integrálni, és a soron következő EU-s pályázatok lehívásánál is ügyelni fognak e területre- tette hozzá.

Itt időkerék nélkül is visszajutunk a múltba

L. Simon László kultúráért felelős államtitkár kiemelte, a látványtár sokkal több, mint múzeumi raktár, hiszen élményt nyújtó kiállítótérként, múzeumpedagógiai foglalkozások helyszíneként, kutatóbázisként is szolgál. Az államtitkár kitért arra is, hogy a jövő legfőbb feladata, hogy emelkedjen a múzeumba, illetve könyvtárba járók száma. Már iskolás korban el kell kezdeni a leendő közönség nevelését- fűzte hozzá.

A kedden elfogadott központi költségvetésből 17,6 milliárd forintot  különítettek el önkormányzati közgyűjteményi és közművelődési kulturális feladatellátásra – mondta L. Simon László. Hozzátette: ez nem sok, önmagában nem elegendő, de annál az összegnél jóval több, mint amennyi korábban jutott erre a területre. A Savaria Múzeum, amelyet január elsejétől vesz át Szombathely önkormányzata, 137,8 millió forintnyi támogatást kap.  Fontos még, hogy a jövőben nem normatív módon részesülnek támogatásban a múzeumok, hanem az állam több mutatót figyelembe véve differenciált módon támogatja a feladatellátást.

Mindenki egyet értett abban, hogy e látványtár hatalmas lehetőség, mely igazán akkor teljesíti célját, ha interaktív térré változik. Akkor, ha tanulni, szórakozni, művelődni, kikapcsolódni járnak ide kisebbek és nagyobbak egyaránt. A múzeum ezért múzeumpedagógiai órákat  is szervez, melyen egy-egy tanóra keretében is részt lehet majd venni; januártól pedig bárki visszasétálhat néhány száz, de akár ezer évet is az időben, ha telefonon jelzi látogatási szándékát.

közösség

további frisss

lap tetejére