Vas Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház

(X) • 2013. március 12., kedd •
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának finanszírozásából, 2012. október 1-jén kezdte meg működését Szombathelyen, a Kiskar utca 5. szám alatt a Vas Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház. Kiemelt célcsoportjaik a hátrányos helyzetű társadalmi rétegek, mint a romák, gyerekek, szellemi vagy testi fogyatékkal élők, de bármilyen más életviteli problémával kapcsolatos segítségnyújtást is biztosítanak.
Vas Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház

Az Esélyek Házának hálózata Magyarország minden megyéjét átszövi. A Vas megyei kirendeltség Szombathelyen a Kiskar utca 5. szám alatt található. Az épület teljesen akadálymentesített, így kerekesszékkel sem problémás a megközelítés. Dr. Horváthné Németh Kára irodavezető, illetve 2 kolléga várja a segítséget, információt kérőket. Tervben van, hogy az iroda a későbbiekben az Óperint utca 1. szám alatt, a Civil Információs Centrummal, a LOGO Ifjúsági Szolgálattal, illetve az Önkéntes Centrummal egy helyen folytatja majd működését. A Ház a hátrányos helyzetű diszkriminációval leggyakrabban sújtott csoportok társadalmi integrációját tűzte ki célul. Célcsoportok közé sorolhatók a nők, fogyatékossággal élők, idősek, romák, családok, illetve olyan társadalmi rétegek, amelyek hátrányos megkülönböztetésnek vannak kitéve.

Állandó szolgáltatásként hétköznaponként ügyfélfogadással, ingyenes E-pont működtetésével, tanácsadással illetve információnyújtással várják a rászorulókat. Az információs központi feladatokat ellátó szervezet a hozzájuk segítségért fordulókat a megfelelő intézményhez és szolgáltatáshoz irányítja. Ingyenes jogi segítségnyújtást is kínálnak, illetve a nagy érdeklődésre való tekintettel a szolgáltatások sora márciustól kibővül az Egyenlő Bánásmód Hatóság helyi referensének ügyfélfogadásával is.

Ez elmúlt évben sok olyan programot szervezett az Esélyegyenlőségi Iroda, ami kifejezetten a hátrányos helyzetű kliensekre fókuszál, többek között az amatőr művészeknek is megjelenést biztosított.

A jó partneri kapcsolatokra hagyatkozva közös ajándékozás is megvalósult a Gencsapáti Ernuszt Kelemen Gyermekvédelmi Intézmény részére a SINOSZ helyi szervezetével, illetve Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatával közösen.

Fontos kiemelni az Esély órákat a megye általános illetve középiskoláiban. Az órák alatt kompetens szakemberek tartanak előadást arról, milyen egy fogyatékkal élő ember élete, mely problémákkal kell megküzdeniük. A tapasztalatok alapján a tanulók ezekre az előadásokra nagyon fogékonyak.

A márciusban megrendezésre kerülő szemléletformáló sportrendezvény keretein belül szeretnék a fogyatékkal élők sportjait bemutatni a városi általános iskolák diákjainak.

A nagy hagyományokra visszanyúló Szociális Hét áprilisban kerül megrendezésre. A városban működő szociális intézmények összefogva Szombathely önkormányzatával különböző programokat kínálnak az érdeklődő szakembereknek. A programsorozatban az Esélyegyenlőségi Iroda is szerepet vállal.

Az ifjúsági koordinátori képzés is az Iroda programjai között szerepelt, ahol fiatalok betekintést nyerhettek pályázatírásba, kérdőívezésbe. Női vállalkozókra fókuszáló programok is voltak az elmúlt időszakban.

Februárban került megrendezésre a Progress-Határtalan Egyenlőség című, az esélyegyenlőség témakörét körbejáró rajz - illetve fotópályázat megnyitója, ahol Szakály Gábor, a város koordinációs tanácsnoka adta át a kiállításon részt vevő Vas megyei diákoknak a város ajándékát.

A szervezet törekszik a jó partneri kapcsolatok kialakítására. Szombathely önkormányzata is nagy segítségükre szolgál ebben -  nagyrészt ennek köszönhető a programok sikeressége.

Amennyiben úgy érzi, hogy problémája megoldásához tanácsra vagy segítségre lenne szüksége, forduljon bizalommal a Vas Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Házhoz!

közösség

további frisss

lap tetejére