Újraiparosítás kezdődik – nagy lehetőségek a Járműipari Centrumban

EB • 2013. január 24., csütörtök •
A kormány, az önkormányzatok, valamint a régió nagy foglalkoztatói és az oktatás vezetői is képviseltették magukat azon a konferencián, melyen a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ eddig elért eredményeit vitatták meg. Konkrét projektek kidolgozásával folytatódik a munka.

„ Nem én ígérek, hanem a program”

„Olvasom az újságban, hogy én munkahelyeket ígérgetek, rögtön 25 ezret. Ez nem így van, ez nem politikai személyek mesterkedéséből fakad, hanem a projektben részt vevők közös munkájának eredménye”- kezdte Hende Csaba honvédelmi miniszter. Beszédében hangsúlyozta, októberben találkozott először a programmal, decemberben már kormányhatározat lett belőle.

Támogatásáról biztosította a várost Hende Csaba honvédelmi miniszter

A miniszter elmondta, minden rendelkezésre álló eszközzel támogatni fogja a projektet, pont úgy, ahogy elérte a 86-os út tovább épülését is. Én személyesen verekedtem ki, hogy 2015 végéig elkészüljön, és négy sávon autózhassunk Győrig- fogalmazott.

Mint ismeretes, Szombathely, Szentgotthárd és Zalaegerszeg városa összefogott, hogy Győrhöz és Kecskeméthez hasonlóan járműipari központtá tegye a térséget. A Magyar Kormány 2012. december 19-én kormányhatározat formájában kiemelt jármű-és gépipari térséggé nyilvánította a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központot, s egyben felkérte az illetékes minisztereket, hogy e térségi fejlesztéseket az Európai Uniós 2014-2020 közötti tervezésekor kiemelt prioritással kezeljék.

Összefogással munkahelyteremtés

Összefogás, együtt gondolkodás és együtt munkálkodás nélkül e projekt nem jöhetett volna létre- emelte ki dr. Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere. S, hogy mit is jelent mindez a térségnek? Azt, hogy szabadságérzetünk nő, hisz adósságunk csökken. Azt jelenti, hogy munkával, termeléssel, iparral tudunk előrébb jutni- húzta alá Puskás.

Összefogás: egyetértésben a három város polgármestere

A stratégia a térségben működő vállalatok és intézmények közösen megalkotott programja, olyan alulról építkező beruházás, mely hosszútávra növekedési pályára állíthatja Szombathelyt. A tervek szerint 1 milliárd eurós befektetéssel 25 ezer új munkahely születhet, továbbá minél nagyobb számban a térség kis- és középvállalkozói közül kerülnének ki a beszállítók is.

Ezt bizonyítják a konferencián belül, egy kerekasztal-beszélgetés formájában napvilágot látott vélemények is. A nagyvállalatok és az oktatás képviselői is úgy látják, hogy ez a program sikerre van ítélve. A cél megvan, egyet is értünk benne, a feladatokat kiosztottuk, nincs más hátra, mint levenni a nyakkendőt és a zakót, s neki látni a munkának- összegzett Michael Reinig, a Luk Savaria Kft. ügyvezető igazgatója.

25 ezer új munkahely a tét- erről tanácskoztak Szombathelyen

A konferencia másik témája a megfelelő szakképzés megteremtése volt. A résztvevők egyetértettek abban is, hogy Zalaegerszegen erősíteni, Szombathelyen pedig elindítani kell a műszaki képzéseket. Szombathely már 2010-ben felismerte, hogy munkaerő-hiány van, és elindította a Szombathely Visszavár elnevezésű programot. A városból elkerült, más egyetemeken képzettséget szerző diákoknak (is) tudnak biztos állást ajánlani a nagy foglalkoztatók.

Természetesen ehhez megfelelő közlekedési feltételek és lakhatási lehetőségek is kellenek, de a konferencia utáni sajtótájékoztatón Hende Csaba megerősítette, ezeken is nagy erőkkel dolgoznak már.

Molnár Miklós Szombathely gazdaságfejlesztéséért felelős alpolgármestere megerősítette, hogy március 31-ig véglegesítik a programot, hogy a következő év januárjában már lehívhatóak legyenek a pályázatok.

közösség

további frisss

lap tetejére