Az ELTE Gothard Obszervatórium elmúlt 130 éve kötelezi az új igazgatót, hogy a hagyományok jegyében dolgozzon tovább- köszöntötte Puskás Tivadar polgármester az új igazgatót és köszönte meg Jankovics Istvánnak az eddigi munkát. Hétfőn családias körben, baráti hangulatban adta át a stafétabotot a régi igazgató fiatal kollégájának.
Jankovics István professzor a jövőben az intézmény nemzetközi kapcsolataiért, a kutatócsoportok szervezéséért felel majd. Szabó M. Gyula célja, hogy a Gothard Obszervatóriumot világszínvonalú kutatóintézetté tegye. Erre minden esély megvan, ugyanis a szombathelyi központ is csatlakozott ahhoz a nemzetközi programhoz, ami a következő évtizedben az égbolt eddigi legteljesebb felmérését tűzte ki célul.
A projektet a washingtoni egyetem professzora vezeti. Egy óriásteleszkóppal figyelik és fényképezik majd az égbolt legapróbb változásait. Az eredményeket egy nemzetközi, nyilvános adatbázisban rögzítik és videó is készül a látottakról.
Az Obszervatórium története
A Vasvármegyei nemesi család legidősebb sarja, a természettudományos érdeklődésű Gothard Jenő (1857-1909) a nála mintegy tizenöt esztendővel idősebb, már világhírű csillagász, az ógyallai Konkoly Thege Miklós (1842-1916) hatására csillagászati obszervatóriumot rendezett be a Szombathely melletti Herényben lévő birtokán.
Gothard Jenő korai, hirtelen halálával megszűnt a tudományos jellegű tevékenység az obszervatóriumban, csupán meteorológiai észlelések folytak még közel egy évtizedig, de 1918 nyarán a meteorológiai állomást is leszerelték. Ezzel a herényi intézet hosszú évtizedekre bezárta kapuit.
1972. december végén átadták a 6 méter belső átmérőjű csillagászati kupolaépületet. A beruházást az Űrkutatási Kormánybizottság és a Vas Megyei Tanács közösen finanszírozta. A megfigyelések adatfeldolgozási igényei szerint a megújult csillagvizsgálóba 1973-ban szerezték be Szombathely első korszerű, programozható számítógépét. Elkezdődött a könyvtár tudományos igényű bővítése. Megnyílt a Gothard Jenő munkásságát bemutató, állandó tudománytörténeti kiállítás.
A szombathelyi Gothard Obszervatórium 1992-től az Eötvös Loránd Tudományegyetem önálló szervezeti egysége, igazgatója Dr. Jankovics István, az MTA doktora. Az egyetemi csillagvizsgálóban elsősorban nemzetközi szintű tudományos kutatás folyik, ehhez kapcsolódnak az obszervatórium tudományos kutatóinak vezetésével végzett szakmai gyakorlatok. Az intézmény Nyugat-Magyarország jelentős felsőoktatási és tudományos kutatóintézete. Olyan közművelődési feladatokat is ellát, amely korszerű természettudományos ismeretekkel segíti a térség kulturális fejlődését.
Forrás: www.gothard.hu