- Konfliktusok, problémák. Általában ezekről szólnak a hírek, ha a határon túli magyarságról hallunk. Ennek a szemléletnek a megváltoztatása a célunk azzal, hogy felvesszük a kapcsolatot különböző, más országban élő magyarokkal. Ennek első állomása Szlovákia – összegezte Cseszkó Tamás, a szervező Szombathelyi Polgár Kulturális Alapítvány, valamint a Fiatalok Szombathelyért Mozgalom és a Pannon Média Szövetség moderátora. – Meghívtuk a beszélgetésre többek közt Vésey Kovács Lászlót, aki újságíró, zenész, a Csak Van Zenekar dobosa. A Csak Van Zenekar a Megasztár 5-ben került a legjobb száz közé, ám időközben ők maguk döntöttek úgy, mégsem indulnak a tehetségkutatón. Kálmán Norbert barátunk rádiós, kollégiumi nevelő, Tőzsér Imre fotóriporter. Én magam is nagyon sok időt töltöttem Szlovákiában magyarlakta területeken, például Dunaszerdahelyen, szinte csak magyarokkal találkoztam, és úgy vettem észre, szinte nincs is konfliktus az itt élő nemzetiségek között.
- A szervezők által működtetett médiumok mennyire foglalkoztak ezzel a kérdéssel eddig?
- Semennyire. Kerülni igyekeztünk a túlzott nacionalizmust, de a téma egyre jobban ott van mindenütt, foglalkozni kell vele. Máshogy, mint ahogy azt eddig megszokhattuk.
- Kinek az ötlete volt? A hazai vagy a messzi magyaroké?
- Közös volt az ötlet, az együttdolgozás, közös médiaprogramok lehetősége megmozgatta a fantáziánkat. Már működik is a westindex.sk, ami a hazai westindex ottani magyaroknak szóló változata.
- Saját tapasztalatom, hogy a határon túli magyarok sokkal jobban őrzik a „magyarságukat”, mint mi magunk.
- A szélsőséget szerintem mindig kerülni kell. Nagy kérdés, hogy mi az egészséges, és mi az, ami már túlzás. A szlovákiai magyarok példamutatóak ebben is. Úgy kell nemzettudatosnak lenni, hogy közben nem gyűlölködünk.