Szociális lakásügynökség alakul - újabb bérlakásokat újítanak fel

EB • 2013. március 20., szerda •
A kielégítetlen lakáskereslet problémájára keresett és talált megoldásokat a szombathelyi önkormányzat, a részleteket sajtótájékoztatón ismertették.

Szombathelyen 300-ra tehető azok száma, akik szeretnének változtatni lakáshelyzetükön, de bizonyos okok miatt nem tudnak: hajléktalanok, hitel-és rezsihátralékosok, munkanélküliek, egyedül élők, vagy a fiatal, szülői támogatást nélkülöző családok. A másik oldalon viszont létezik több százezer olyan alulhasznosított vagy üresen álló lakás, amelyek magántulajdonban vannak. Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata ezt a problémát igyekszik feloldani, kiküszöbölni - jelentette be sajtótájékoztatón Szakály Gábor koordinációs tanácsnok és dr. Károlyi Ákos aljegyző, az Egészségügyi és Közszolgálati Osztály vezetője.

Az idei költségvetésből 50 millió forintot különített el az önkormányzat a bérlakások felújítására, így körülbelül 30 lakás válik pályázati úton kiadhatóvá. Továbbá tárgyalások kezdődtek a Honvédelmi Minisztériummal is 28 HM bérlőkijelölési jogú lakás visszavételéről, amelyekből 20 lakás azonnal költözhető állapotban van.

A harmadik megoldás pedig az lehet, hogy Szombathely részt vesz a Szociális Lakásügynökség mintaprogramban. A SZOL olyan szervezet, amely közvetít a kiadható lakások tulajdonosai és a potenciális bérlők között.

Károlyi Ákos kiemelte, a program hosszabb távon fenntartható, megfizethető, kiszámítható rendszert kíván kidolgozni. Hozzátette, Szombathely azért csatlakozik az ügynökséghez, mert annak több „lába” már működik a helyi lakásrendelet alapján. Ilyen a bérleti díj támogatás és a szociális ellátás.

Senkinek nem kell az utcára mennie

Szombathelyen nem kerülhet sor úgy kilakoltatásra, hogy a szociális intézményrendszer minden eleme ne lett volna felajánlva - emelte ki az osztályvezető. 2010 novemberében, az új lakásrendelet megalkotásakor 188 családnál mondták fel a bérleti szerződést, de ennek ellenére a 2011-es és a 2012-es évben is 4 - 4 kilakoltatásra került mindössze sor.

A hölgy tavaly januárban kapott önkormányzati lakást

Ezt úgy sikerült elérni, hogy mindenkinek egyénre szabott, a saját pénztárcájának megfelelő lakbért alakítottak ki, a szociális szállás használója jogosult lakbértámogatásra, és a lakásokba előrefizetős mérőkészülékeket szereltek fel. Az önkormányzat vállalta azt is, hogy kétszázezer forint feletti hátralék esetében minden, a hátralék törlesztésére befizetett forint után azzal azonos összegű hátralék jóváírásra kerül.

2013-ig a felhalmozott lakbérhátralék közel harminc millió forinttal csökkent, és ez a tendencia folytatódni látszik. Szociális szálláson jelenleg 79 család él, ők 2011. január 1-től több mint hat millió forintnyi hátralékot fizettek be - mondta el Szakály Gábor, aki úgy látja, a Lakásügynökség jó példája annak, hogy beérett az itt folyó szakmai munka.

Egy kilakoltatás margójára

Ismét győzött az összefogás Szombathelyen: az elmúlt napokban azon dolgozott az önkormányzat, hogy egy kilakoltatásra ítélt család ne kerüljön az utcára és a kiskorú gyermekeket ne szakítsák ki a családból. Az eszközeink elfogytak - fogalmazott Szakály Gábor. A szóban forgó család havi lakbére két visszaváltható palack árában volt megállapítva, de ezt sem teljesítették. Az ötödik önkormányzati lakásban laktak már és több milliós hátralékot halmoztak fel, valamint a család nem működött együtt a Pálos Károly Családsegítő Szolgálattal sem.

A tanácsnok elmondta, tegnap találtak albérletet a családnak, az önkormányzat átmeneti segélyt ajánlott a költözés lebonyolításához, amiben a SZOMPARK teherautóval is segíteni fog, továbbá civilek is részt vesznek a pakolásban.

Hogy egy gyermeknek ilyen körülmények között van-e a helye, elgondolkodtató. Nekünk mindenestre azt kellett szem előtt tartanunk, hogy a család egyben maradjon - zárt Szakály Gábor.

közösség

további frisss

lap tetejére