Laczi Gábor, a lakópark közösségének képviselője elmondta, szerda estére szerveztek lakossági fórumot, melyen szerették volna meghallgatni a jelenlegi polgármestert, Németh Tamást, valamit az előző polgármestert, Stifter Attilát és természetesen a lakókat is. Ennek ellenére a polgármester összehívott egy "fogadóórát", mely kedden kora este, a nárai Művelődési Házba vonzotta a faluközösség egy részét.
Hallhatunk itt utakról, több százmilliós beruházásokról, újjáépítésről és pályázatokról egyaránt. A polgármester - mint azt korábban nekünk is - most is elmondta, 2009 óta nem volt Európai Unios pályázat útépítésre, de ha lenne, akkor sem tudná a falu az 50 százalékos önrészt megfizetni. Az utak újjáépítését nem fedezi a falu költségvetésének kerete. Kiváltképp ettől az évtől nem, amikor az állam 18 millió forintot von el Nárai községtől. Van ugyan lekötött pénze a falunak, de ami abból szabadon felhasználható, az csekély részét sem fedezné a szükséges költségeknek. A probléma gyökere a polgármester szerint, továbbra is a vörös kavicsnál is puhább építési anyag, amelyről elmondható, hogy még alapnak sem jó. A lakóparkkal szemben azonban előnyt élveznek az idevezető bekötő utak, majd utána következhetnek a lakóparki utcák. Ennek tekintetében kettő külön ügyre különíthetőek a problémák. A Szépvölgy Lakópark és az idevezető bekötőutak ügyére.
Forrás: facebook.com
A beszélgetésen részt vett a polgármester meghívására a bekötő utak ügyében indított perek jogásza is, aki csak megerősíteni tudta, hogy a település ne reméljen akkora összeget a perből, amelyből meg lehet építeni az utakat. Emellett kitért a lassan két éve folyó ügy részleteire, a lehetőségek híjára, illetve a várható eseményekre. Befejezésképpen elmondta, ha minden jól alakul, akkor több szakértői véleményt már nem kérnek be és egyértelműen megállapítható lesz, hogy ki a felelős az utak áldatlan állapotáért.
A lakópark kapcsán, a falu önkormányzata nem tud pert indítani, mert nem a falu építtette. Felmerült újra a kérdés, hogy miért adtak engedélyt a lakópark útjainak használatára. A polgármester elmondása szerint az akkori osztályvezető a Közútnál azt mondta, hogy amikor az engedélyt kiadták, már hat ház állt a területen. Az engedélyek megvonásával ezek a családok nem kaphattak volna többek között lakhatási engedélyt sem. Továbbá az utak átvétele az önkormányzat részéről többszörösen, több személy által is megtörtént különböző időpontokban. Az átvétel hivatalossága is megkérdőjeleződött a beszélgetésen.
Lássuk a megoldási javaslatokat:
A lakóparkban élő családok fogjanak össze és pereljenek. Na de kit? Aki átvette az utat vagy, aki építtette? Vagy azt, aki engedélyezte a forgalomba helyezést? Abban az esetben, ha a falunak sikerül is pert nyernie, még jöhet egy fellebbezés. Az évekig tartó per nem kézenfekvő tehát a lakók anyagi helyzetét tekintve, és gyors megoldást sem jelent.
Felmerült egy javaslat, hogy fogjanak össze a lakók, saját erőből és hozzájárulásból építsenek utat a lakóparkban. Ez nagy felháborodást váltott ki a jelenlevőkből. „Aki elrontotta az utat, az fizesse is meg!” - hangzott el az ingerült mondat a sorok közül. Senki nem szeretné kifizetni újra, amire már egyszer áldozott. Ígéretet mindenki kapott a megvalósításra, de ez nem teljesült.
Az Árpád utca lakói közül valaki előállt egy indítvánnyal, hogy az utca lakói hajlandóak lennének társadalmi munkát vállalni. Eszerint, ha az önkormányzat megvásárolja az alapanyagot, ők elegyengetik az utcában, így a gépek munkájának költéségét megspórolják. Németh Tamás szerint ezen az úton el lehet indulni. De, ha visszagondolunk az elhangzottakra, a lakópark helyzetére ez sem lenne megoldás, hiszen a bekötőutakkal együtt majdnem 1 hektár területről van szó.
A polgármester szerint még egy megoldás létezik. Kivetnek egy új adót a lakókra, ami az itt élő 500 családtól évi 20 ezer forint családonkénti összeggel, akár 10 milliós bevétel is lehet a falunak. Ez is egy elindulási lehetőség, de a többszáz milliós emlegetett beruházástól ez is messze áll.
A volt polgármester is felszólalt, amiből kisebb vita alakult ki. A lakók egy része őt okolta a kialakult helyzetért. Majd az idősebb korosztály a fiatalok ellen fordult. Az elhangzottak alapján, a falubeli idősebb generáció nem befogadóképes a lakópark lakóit illetően. Ennek oka, hogy a Szépvölgy közössége nem vesz részt a falu társadalmi életében.
forrás: facebook.com
Távozásunk pillanatáig nem született konkrét megoldás. A lakópark családjai reménykednek abban, hogy összefogva, jogi úton talán sikerül elérniük valamit. Addig csak remélik, hogy szárazabb idő jön, s talán ez jó hír, amíg az út el nem kezd porzani.