Dr. Takács Árpád, a Bizottság elnöke elmondta, hogy kiemelt kormánykezdeményezésben határoztak a tűzesetek és az azokból származó károk csökkentéséről. Országos és helyi viszonylatban is nagy problémát jelent, az elmúlt években Vas megyét sem kímélték a tűzesetek, melyek száma növekvő tendenciát mutat, nem kímélve ezzel az állami pénzeket, valamint a magántulajdont.
A megyében 2011-ben 576 tűzesetről érkezett bejelentés, 2012-ben azonban már 697 alkalommal riasztották a tűzoltókat. Az előző évekhez viszonyítva ez 21%-os emelkedést jelentett. A sérülési és halálozási arányok száma alacsonynak mondható, 2011-ben 5 és 17, 2012-ben pedig 5 illetve 19 fő hunyt el valamint szenvedett sérülést.
Keletkezési helyüknél kiemelkedő a szabad területen, erdőben és mezőgazdasági területen kialakult esetek száma, ezzel mintegy 37%-os emelkedést mutatva, s még inkább indokolva a Bizottság létrejöttét. A tűzesetek okait vizsgálva megállapítható, hogy a huzamosabb ideig szárazabb időjárás nagymértékben befolyásolja, azonban az emberi gondatlanság, úgymint dohányzás, engedély nélküli tarlóégetés, és a tábortüzek is fontos tényezőt játszanak. Sőt, mi több, szándékos gyújtogatások is állhatnak a háttérben. A költségvetésen is meglátszódik mindez, a tűzoltóautók kivonulására 2012-ben 18,8 millió forint ment el az adófizető polgárok befizetéséből. A leégett hektárok 26,5 millió forint plusz kárösszeget jelentettek, a magántulajdonról már nem is beszélve.
A sajtótájékoztató végén a bizottság elnöke elmondta, céljuk az is, hogy ne csak jogszabály álljon rendelkezésre, hanem egy olyan társadalmi bázist is megteremtsenek, amely eredményesen képes közreműködni a tűzesetek megszüntetésében, a károk megelőzésében, valamint az emberi életek megmentésében. Terveik között szerepel a hatékony felkészítés is, már az óvodától kezdve. Február és június között számos Vas megyei iskolában tartanak majd tűzvédelmi gyakorlatokat.