Mindenkit megillet az egyenlő bánásmód
Egy közösség ereje abban nyilvánul meg, hogy mennyire foglalkozik, törődik a rászorulókkal- mondta dr. Puskás Tivadar polgármester. Nyitómondatának apropója az volt, hogy az idei Szociális Hét az esélyegyenlőség kérdését járja körbe, főleg az időskorúak, a testi-vagy szellemi fogyatékkal élők, és a megváltozott munkaképességűek szemszögéből. A polgármester hozzátette, Szombathely egészségügyi és szociális ellátórendszere országos szinten is példaértékű. Azt a luxust, hogy egymástól nem tanulunk, senki nem engedheti meg magának- zárt Puskás Tivadar.
dr. Gyarmati Edit az Egyenlő Bánásmód Hatóság főosztályvezetője előadásában hangsúlyozta, az egyenlő bánásmód mindenkit megillet, az ő feladatuk, hogy az állam-és a magánfoglalkoztatók körében egyaránt ellenőrizzék, nem történt-e diszkrimináció. Egyik ilyen legfontosabb például az akadálymentesítés biztosítása, és nem csak fizikai, de infokommunikációs értelemben is. Gyarmati Edit kitért arra is, hogy a hátrányos megkülönböztetés sértettjei nem vagy alig rendelkeznek érdekérvényesítő képességgel, helyzetük a támogató környezet nélkül, önerőből nem változtatható meg. Nagyon fontos tehát, hogy az értük dolgozó csoportok szembesüljenek a hatósági tapasztalatokkal és lehetőségekkel.
„Nem kell a traffipax mögül 40 évesen nyugdíjba menni”
A nyitó napon Szombathelyre látogatott Soltész Miklós államtitkár is, aki beszédében hangsúlyozta, elkerülhetetlenné vált a szociális ellátórendszer teljes átalakítása. Vajon azok kaptak segélyt, akiket valóban megillet? Évente ezer milliárd jut erre az ágazatra, mégsem hatékony- fűzte hozzá. Mindenképpen hozzá kellett nyúlni a nyugdíjakhoz, a segélyezéshez, a megváltozott munkaképességüeket megillető támogatásokhoz, a szociális-és gyermekvédelmi rendszerhez, de új pályára kellett terelni a pályázatok kérdését is.
Az államtitkár kiemelte, külföldön soha nem azt nézik, hogy valaki mennyire, vagy miért nem tud dolgozni, hanem a fogyatékosoknak is azon értékeiket, képességeiket keresik meg, amelyek munkára hasznosíthatóak. Az élhet emberhez méltó életet, aki dolgozik, és az a jog mindenkit megillet.
Utóbbi gondolat öröklődik tovább a Városháza aulájában nyílt 30. ETA kiállításon. Itt olyan munkák kaptak helyet, melyeket értelmi sérültek készítettek. Ez a méretében kicsi, de üzenetében hatalmas tárlat bizonyítja, ők is tudnak piacképes árukat készíteni.
A Szociális Hét keretében folytatódott a Szombathely, a segítés városa elnevezésű programsorozat is, ezúttal a szociális ágazatban dolgozók sajátíthatták el a reanimáció módját és menetét.
Március 29-én, csütörtökön 10 órától a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász szervezésében a szervezet Kríziskamra című projektje kerül terítékre. Az adományokból felújított plébániákon az elmúlt másfél évben megváltozott munkaképességű emberek tucatjait tudta és tudja ma is kiegészítő keresethez juttatni a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász, másrészt a projekt ékes bizonyítéka annak, hogy a szociális és a gazdasági szféra között jócskán akadnak kapcsolódási pontok.