Lehet tanulni járni Győrbe és Kecskemétre, de nekünk helyben kell alkotni- fogalmazott Huszár Gábor, Szentgotthárd polgármestere a „ Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ” –ról tartott konferencia utáni sajtótájékoztatón. Mint arról már beszámoltunk, Szombathely-Szentgotthárd- Zalaegerszeg zónája egy három lábon álló új járműipari központ lehet. Mindhárom városnak megvannak a maga potenciái, de igazán nagyot alkotni akkor lehet, ha összefognak- ezt ismerte el a három város polgármestere. Mindhárom városban ugyanis a gazdaság gerince a gépipar, az elektronika, a mechatronika és a gépjárműgyártás, ezért stratégiai jövőjüket is ezekre a szektorokra kell építeni. A gondolatot tett követte, és kilenc hónap háttér munka után pénteken a nyilvánosság is megismerkedhetett az 1 milliárd eurós befektetés várt és várható eredményeivel.
Új borostyánút
Átrendeződni látszik a világatlasz: új gazdasági, ipari zónák alakulnak, melyek alapja a városok közti összefogás. Az észak-déli növekedési tengely egyértelműen az autó-és járműiparra, illetve a mechatronikára támaszkodik; és ebbe a zónába esik Budapest is- adott áttekintést a tanácskozás elején Csizmadia Norbert a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Hozzátette: a győri Audi jó példa lehet arra, hogy van működő modell Magyarországon is. A mostani nyugat-magyarországi fejlesztés az oktatás, a beszállítás, illetve a térség-és iparfejlesztés területén egyaránt tartogat még lehetőségeket magában.
Közös célok és remények
A térség vonzóvá, versenyképessé tétele, és a helyi vállalkozások megerősítése a legfontosabb feladata a projektnek, mely a szakemberek szerint öt-tíz éven belül látványos eredményeket produkálhat. dr. Puskás Tivadar Szombathely polgármestere úgy fogalmazott: legyünk olyanok, akik értéket teremtenek. Csendesen, szerényen, de megalapítottunk egy járműipari központot –fűzte hozzá. Molnár Miklós gazdaságért felelős alpolgármester kiemelte, az elképzelésük már be is került a kormány növekedési terveibe, és külön szakemberek dolgoznak azon, hogy minden projekthez megtalálják a megfelelő forrásokat. Tegyük hozzá: a forrás nem feltétlenül anyagi támogatást jelent, hisz Szombathely például már felismerte, hogy szakképzett munkaerő nélkül nincs esélyük fejleszteniük a cégeknek. Az együttműködésen alapuló térségi iparfejlesztési program stratégiai tervezésében 5 munkacsoportban közvetlenül mintegy 70 szakértő vesz részt, további 100 munkatárs pedig közvetetten.
Micheal Reinig, a Luk Savária Kft. ügyvezetője a sajtótájékoztatón azt mondta, számukra nem volt kérdés, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez. A cégük éppen két lépésben 700 új munkahelyet teremet egy új beruházással, de ha tovább akarnak fejlődni, akkor nem állhatnak meg Szombathely határainál- tette hozzá.
Amit külföldről szereznek be, azt helyi vállalkozásokkal is le lehet gyártatni- ez a titok nyitja. Egy milliárd euró és 25 ezer munkahely a tét. Az elhatározás mindhárom oldalról megvan, Huszár Gábor szentgotthárdi polgármester, és Gyutai Csaba Zalaegerszeg első embere is támogatásuknak adtak hangot.