Hiánypótló dokumentumokat kapott a levéltár a 25 éves Éhen Gyula Körtől

EB • 2013. április 08., hétfő •
A mennyiségében nem sok, de tartalmában felbecsülhetetlen értéket képező anyagot Puskás Tivadar polgármester jelenlétében adta át a civil szervezet a levéltárnak.

Gépelt jegyzőkönyvek, meghívók, levelezések, fotók képezik annak a négy dossziénak a tartalmát, amelyet az Éhen Gyula Kör az első tíz évben összegyűjtött, rendszerezett, és most a levéltárnak adott. Döntésük oka, hogy így nagyobb biztonságban tudhatják a máshol nem fellelhető dokumentumokat - mondta el Kozma Gábor elnök. Az anyagokban többek között olvashatunk a Lenin szobor letakarásáról majd elszállításáról, az Ellenzéki Kerekasztal megalakulásáról, az 1989. március 15-i megemlékezésről is. Ezeken túl négy-öt századbeli könyvet is átadtak Tilcsik György főlevéltárosnak

A rendezvényen részt vett dr. Puskás Tivadar polgármester is, aki a rendszerváltást megelőző március 15-i szombathelyi történésekre emlékezett: a zsúfolásig megtelt Fő térre, Gyurácz Ferenc beszédére, s hogy a rendőrök maguk is kokárdát tűztek.

Az Éhen Gyula Kör 1988 őszén Szombathelyen alakult, a rendszerváltás előhírnökeként. Akkor még alternatív csoportosulásként működött, egyesítve mindazon helyi embereket és erőket, akik és amelyek másként gondolkodtak, elutasították az egypártrendszert. Első elnökének Ádám Károlyt választották. A rendszerváltás után közvetlenül Kozma Gábor lett az ÉHK elnöke, s a mai napig ő tölti be e tisztet.

Egy ideig még a helyi politizálás maradt a tevékenységük előterében, majd egyre inkább a polgári vonások, a helytörténeti értékek megóvása, Éhen Gyula munkásságának feldolgozása került előtérbe. A mai napig erősítik a kör lokálpatrióta jellegét: aktívan részt vesznek a Szent Márton projekt támogatásában. Nemrég a Savaria Lions Clubbal és a Szent Márton Látogatóközponttal megállapodtak a jövőbeni együttműködésről, külön tekintettel a 2017-es jubileumra.

A civil szervezet történetét az alapítók, Szombathely polgármesterei, valamint a helyi ellenzéki mozgalom meghatározó alakjai idézik fel a 2012-ben készült, Városfoglalók című filmben.

közösség

további frisss

lap tetejére