A magyar nyelv és irodalom középszintű írásbeli vizsgája 240 percig tart. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk: a szövegértési feladatlap kitöltésére 60 perc, a szövegalkotási feladatlapra pedig 180 perc áll a rendelkezésükre. A vizsgázók először a szövegértési feladatlapot oldják meg, és csak ezek összegyűjtése után kezdhetik meg a másik kitöltését. A szövegértési feladat általában egy esszé, ismeretterjesztő célú tanulmány, publicisztikai mű egésze vagy részlete. A feladatok megoldása általában a kérdésre adott válasz szöveges kifejtése, esetenként megadott válaszvariációk közötti döntés. A szövegalkotási feladatlap esetében a vizsgázó három eltérő típusú, műfajú és témájú szövegalkotási feladatból választ egyet. Az elvárható terjedelem 500-1500 szó.
Az emelt szintű írásbeli 240 percig tart, nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból és három szövegalkotási feladatból áll. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják meg, és a feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatják. A nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsor egy alkotáshoz kapcsolódik. A nyelvi és az irodalmi műveltséget vizsgáló kérdések aránya hozzávetőlegesen 40-60 százalék.
Az írásbelik megoldásakor közép- és emelt szinten is helyesírási szótár használható, ebből vizsgacsoportonként legalább négy példány szükséges. A szótárról a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.Magyar mint idegen nyelvből középszinten 57 helyszínen 104 vizsgázó tesz érettségi vizsgát.
Megkérdeztük Pusztai Fannit, aki a Kanizsai Dorottya Gimnáziumban tanít magyar nyelv és irodalmat, hogy szerinte mi várható az idei évben, már ami a témákat illeti.
- Szerintem Arany ballada és Karinthy nem lesz, mert tavaly már volt. Mivel Weöres Sándor 100. születésnapját ünnepeljük, ezért elképzelhető, hogy a témák között szerepelni fog. Sanszos, hogy valamelyik feladatban benne lesz – magyarázza a tanár.
- Aki már megtanulta a szóbeli tételeket az nagy előnyben van. Érdemes figyelni a külalakra illetve a szöveg megszerkesztésére is. Szerintem a legkönnyebb feladat a műelemzés, az összehasonlítás nehezebb, mert ott két művet kell elemezni, és az érvelés látszólag könnyűnek tűnik, de nem az, mert nem csak a diák véleményére kíváncsiak, hanem irodalmi példákat kell általában hozni az adott témában – mondja jó tanácsként Pusztai Fanni.
Kedden a matematika írásbelik várnak az érettségizőkre.