Olyan objektummal gazdagodott a 2000 éves város, mely a múltra emlékeztet- kezdte köszöntőjét dr. Puskás Tivadar polgármester. Hivatalosan is átadták a Szent Márton sétaútvonalat, mely Szlovénia irányából a Kálváriánál éri el Szombathely belterületét.
Összesen hat hazai és kilenc szlovén partner fogott össze 2009 novemberében, hogy a 400 km-es Szent Márton Európai Kulturális Útvonal létrejöhessen. A beruházás részeként felújították a Szent Márton templomot és témapark épült a Martineum udvarán is. A projekt összege: 159. 108 Euró volt, ebből 10 százalékot az állam, ötöt pedig az önkormányzat állt, a többit az unió támogatta.
A Sétaút 7 állomáson keresztül a város azon helyszíneit mutatja be, melyek az ókeresztény hagyományaihoz kötődnek, az információs pontok pedig Szent Márton és Szent Quirinus életének egy-egy epizódjára hívják fel a figyelmet. Ezek kialakításában Koller László, Somogyi Tamás és Veres Gábor működtek közre.
Fellendülőben a vallási turizmus
Gönc Ferenc, az RRA Mura – Muraszombati Regionális Fejlesztési ügynökség menedzsere hangsúlyozta, az út elsődlegesen túrázásra és a vallási turizmusra épül, de szeretnének szélesebb réteget is megszólítani. A „ Via Savaria” -ban kulturális, vallási, idegenforgalmi lehetőségek vannak, kialakítottak például egy útvonalat, mely Szombathely nevezetességeit mutatja be.
A Szent Márton sétaút egy új lehetőség lehet a város számára marketing szempontjából, kisfilm és prospektusok készültek, hogy minél többeket csábíthassanak Szombathelyre.
A „Via Savaria” Szombathely stációi
1. állomás: Kálvária
A Szent Márton történet legismertebb jelenete – fele köpenyét egy koldusnak adja – két bronztáblán megjelenítve. A táblák egymás mellett, szintben elcsúsztatva kerülnek elhelyezésre, alattuk kőtáblán felirat.
2. állomás: Szent István park
A 2 darab ívesre hajlított felületű, ábrákkal áttört acéllap Szent Quirinus halálra ítélésének és Szent Márton megvesszőzésének, illetve üldözésének történetét jeleníti meg.
3. állomás: Óperint utca
Az Óperint utcai híd jobb oldali korlátján egy bronzból készített, fennakadt drapéria (püspöki mucétum) utal Szent Quirinus mártírhalálára.
4. állomás: Székesegyház
Az iránymutató kompozíció középén kiemelkedő kőelemtől hét – a burkolatba süllyesztett - irányjelző nyíl indul ki, a jelzett célok irányába. Az irányjelzők feliratai: Katedrális, Romkert, Szeminárium, Sala Terrena, Kálvária - Martineum, Szent Márton templom, Iseum. Az irányjelző kövekben egy-egy jelképes kör alakú bronztáblácska kap helyet, a jelzett funkció megjelenítésével.
5. állomás: Várostorony-mozaik
A mozaik 81 x 81 darab, különböző színű gránit kőből készül, célja a feltételezett várostorony grafikai bemutatása. A mozaik alá a következő szöveg kerül: „Itt állt a Várostorony az 1817-es tűzvészig.”
6. állomás: Savaria tér
A Főtér összeszűkölő végében egy acéloszlopra rögzített hegesztett rajzon Szent Márton látható, amint átnyújtja palástját a koldusnak.
7. állomás: Savaria Múzeum
A kompozíció elemei: liba alakokat formázó íves elem, fekvő kutyát és kígyót formázó elemek. Ezek az állatok a Szent Márton legendákban szerepelnek, egyúttal asztrális szimbólumok is. A kompozíció további eleme egy bronztábla, amelyen Szent Márton alakja látható szerzetesi ruhában, imádkozva.