Immáron második alkalommal rendez a Szombathelyi Civil Kerekasztal és az AGORA közösen vidám télbúcsúztató programot Szombathely Fő terén. A böjtöt megelőző nap, február 12-én 14 órától a Kanizsai Dorottya Gimnázium drámatagozatosai és a gimnázium kórusa nyitja az éjszakába nyúló fánkozást. Őket követik a Horváth Boldizsár Szakközépiskola kamarakórusa és néptáncosai, majd Szombathely város óvodásainak csoportos jelmezversenye és felvonulása.
A Weöres Sándor Színház művészeinek kavalkádjában farsangi bohóságok elevenednek meg, de lesz farsangi rigmusok, szólások, mondások versenye is. Műsort ad Nagy Jonathan bűvész, a Vas Megyei Vadászkürt Együttes, valamint a Country Együttes. Végül eredményhirdetések zárják a délután a forralt borfőző-, fánksütő-, jelmez-, kiszebáb készítő-, futó-és farsangi rigmusok versenyéről.
A farsang csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén „a farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyó keddig tartó utolsó három nap, ami nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is. Számos városban ekkor rendezik meg a híres karneválokat (riói karnevál, velencei karnevál), Magyarországon pedig a farsang legnevezetesebb eseményét, a mohácsi busójárást.
Farsangvasárnap
A farsangvasárnap a farsangi időszak végén levő farsang farkának első napja. Számos helyen ezen a napon tűzték a legények kalapjukra a kiválasztott lányok bokrétáját. További elnevezései: csonthagyóvasárnap, ötvenedvasárnap, sonkahagyóvasárnap, hathagyóvasárnap, kilencben hagyó harmad vasárnap, piroskavasárnap (piroska nevű kalács után), vővasárnap (ifjú férj a lány családjának kontójára mulatott), sardóvasárnap (sodrózás jelentése szerencsekívánás), vajhagyóvasárnap (görög katolikusoknál). hétfő a farsang farkának középső napja. Gyakran ezen a napon tartották az asszonyfarsangot. Ezen a napon a nők korlátlanul ihattak, zeneszó mellett nótáztak, férfi módra mulattak. Ezután húsvétig már tilos volt az esküvő, a tánc és a vígadalom. További elnevezései: húshagyó hétfő, böjtelő hétfő.
Húshagyó kedd
A húshagyó kedd, a farsang és egyben a farsang farkának utolsó napja. A farsangtemetés időpontja. További elnevezései: húshagyási kedd, farsangkedd, madzaghagyókedd (ez utóbbi utalás a madzagon lógó ételek elfogyására) Ezen a napon általában szalmabábut vagy koporsót égettek, jelképesen lezárták a farsangot és a telet.
A húshagyó keddet követi a hamvazószerda, ami a 40 napos nagyböjt kezdete. A mai magyar gyakorlat szerint az ezt követő nap a torkos csütörtök, de ezt tévesen élesztették újjá ezen a napon, mert valós időpontja egy héttel korábbra esik.
(wikipedia)