Forrás: www.astronet.hu
Természetesen meg kell különböztetni a szervezett, és a klinikai mammográfiás szűréseket. A szervezett vizsgálatokra a 45 és 60 év közötti nőket várják, kétévente. Az oka rendkívül egyszerű: hazánkban a daganatos megbetegedések között első helyen áll az emlőrák. Ez évente 6-7000 új beteget jelent. A szűrővizsgálatoknak, és a korai felismerésnek köszönhetően – országosan - mintegy 10-15 %-kal csökkent a mellrákban elhalálozók száma. Ez a szám Vas megyében még kedvezőbb képet mutat, itt 30 %-os csökkenés volt tapasztalható.
Most akkor fáj-e vagy sem?
A szűrővizsgálaton túl, több dolog is áll a pozitív változás hátterében. Jelentősen fejlődtek a terápiás módszerek, és a nők is sokkal jobban odafigyelnek magukra – függetlenül attól, hogy a vizsgált korcsoporthoz tartoznak-e, vagy két kontroll között vannak épp.
Forrás: www.wordpress.com
Természetesen nem egy kellemes „programról” van szó, de korántsem nevezhető fájdalmasnak az eljárás – különösen, ha figyelembe vesszük, hogy akár életet is menthet. Az emlőt két lemez közé kell szorítani, hiszen kúp alakú szervről nem tudnak másképp jó felvételt készíteni. De mindössze pár másodpercig tart a procedúra.
Szombathelyiek az élen
A Váci Mihály utcai rendelő a 2010-es, és 2011-es szűrések tekintetében kimagaslóan teljesített országosan is – kizárólag itt volt 80 % feletti a megjelenés. De az adatokhoz hozzá kell tenni, hogy Vas megye amúgy is remekül szerepel ezen a területen. Az elmúlt 10 év átlagát tekintve 64% volt a szűrési részvételi arány.
Forrás: www.life.hu
Dr. Kocsis Eszter főorvos a jó eredmények okát abban látja, hogy 1998-ban, mikor a Világbank támogatásával megkezdődtek ezek a vizsgálatok, sok egészségügyi dolgozó, és civil szervezet igyekezett felhívni a közvélemény figyelmét a vizsgálat hasznosságára. Tehát, mikor 2002-ben megindult a szervezett mammográfiás szűrés, már nem volt ismeretlen a hölgyek számára, és nyitottan fogadták azt. És ki kell emelni azt is, hogy Vas megye távolabbi pontjairól a vidéki önkormányzatok, és az ottani egészségügyi és szociális dolgozók összefogásával, buszokkal vitték el a szűrésre a nőket - ami nagyban hozzájárult a sikerhez.
De az érdem egyértelműen azoké, akik saját egészségük érdekében részt vesznek időről-időre a vizsgálaton.