„Nagy öröm Szombathely számára, hogy egy ilyen konferenciának helyet adhat”- mondta Puskás Tivadar a konferencia megnyitóján. Később hozzátette: „Hölgyek nélkül az életünk, semmit sem érne, ezért köszönjük, hogy vannak” - ezzel kívánt jó tanácskozást a polgármester.
Sajtótájékoztató keretében, Szalai Piroska elmondta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal, kettő napja nyilvánosságra hozta a 2012. évi foglakoztatási adatokat, ebből a fontos apropóból jöttek össze városunkban. Ez alapján, Magyarország jobban teljesített a tavalyi évben, mint korábban a foglalkoztatás területén. Százezerrel többen dolgoztak, mint a kormányváltás idején, 64 ezerrel többen, mint 2011-ben. Ebből 42 ezer a női foglalkoztatottak bővülését jelenti. A 15-64-es korosztályú nők foglalkoztatási rátája, 52 százalék fölötti értéket mutat. Ilyen érték legutóbb 1992-ben volt.
A nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos elmondta, ezek az eredmények a jelenlegi kormánynak köszönhetőek, hiszen mindent megtesz azért, hogy mind a nők, mind a férfiak foglalkoztatottságát növelje. Az évtized végére 1 millió új munkahelyet kívánnak teremteni. A foglalkoztatás terén 2012-ben elindult folyamat, az új Munka Törvénykönyvének, és az idén január 1-jétől hatályba lépett Munkavédelmi Akciótervnek köszönhetően remélhetőleg, 2013-ban újabb emelkedéseket fog mutatni.
A Munkahelyvédelmi Akciótervnek köszönhetően, azok a munkáltatók, akik foglalkoztatási szempontból kockázatos személyt foglalkoztatnak, járulékkedvezményben részesülnek annak érdekében, hogy az érintettek meg tudják tartani munkahelyüket. Ide tartoznak a 25 év alattiak, 55 év fölöttiek, alacsony iskolázottságúak, szakképzetlenek vagy alapfokú szakképzettséggel bírók, valamint a nőkre vonatkozóan, a kisgyermeket nevelő anyák. Ezekben az estekben a munkáltatók a járulékok felét megtarthatják. Ez a foglalkoztatott nők, közel 30 százalékát érinti.
Az új Munka Törvénykönyve és a Munkavédelmi Akcióterv lehetőséget ad a munkaerőpiac család-barátabbá tételének. Ez azért szükséges, mert a családok esetében, nőtt a gyermeknevelés és a munka iránti igény is, a válságot követő időszakban.
A férfiak és nők közötti fizetéskülönbségben, az elmúlt 5 évben háromszor voltunk a legjobbak az ENSZ mérése szerint. Tehát Magyarországon van fizetéskülönbség, fontos, hogy csökkentsük, de ebben a tekintetben nem kell szégyenkeznünk - tette hozzá Szalai Piroska.
Ékes Ilona országgyűlési képviselő azt nyilatkozta, a kormány új programjaival és a a Munka Törvénykönyvével, lehetőséget biztosít arra, hogy a családi életet, a gyereknevelést és a munkavállalást, sokkal jobban összehangolhassák az édesanyák. A rugalmasabb munkaidő és a gyermekek napközbeni ellátásában segítő háttérintézmények, segítséget nyújtsanak a dolgozó anyáknak. Ezeknek az információknak az áramlását segítik ezek a konferenciák.
A női foglalkoztatottság emelkedése annak köszönhető, hogy a kormány stabilan jó úton jár, nem a segélyezés a fő elképzelése. Az emberek megbecsülése a mindennapok részévé válik és az értékteremtő munka hangsúlyosan megjelenik a hétköznapokban is - tette hozzá Bábiné Szottfried Gabriella országgyűlési képviselő.