Egy betörő átlagosan 5 percig kockáztatja a lebukást

frisss.hu • 2011. november 09., szerda •
Az elmúlt időszak bűnügyi statisztikáját elemezve szembetűnő a tény, hogy megyénkben – de főként Szombathelyen - rendkívüli mértékben megnőtt a lakásbetörések száma. Ezek a bűncselekmények mindamellett, hogy jelentős anyagi károkat okoznak, kihatnak a sértettek további életére, jövőjére is. Hogyan védekezhetünk? Mik a legfontosabb óvintézkedések? Íme a Vas megyei Rendőr-főkapitányság összeállítása!

Az elmúlt időszak bűnügyi statisztikáját elemezve szembetűnő a tény, hogy megyénkben – de főként Szombathelyen - rendkívüli mértékben megnőtt a lakásbetörések száma. Ezek a bűncselekmények mindamellett, hogy jelentős anyagi károkat okoznak, kihatnak a sértettek további életére, jövőjére is.

Az ingatlanok és ingóságok védelméről elsősorban mindenkinek saját magának kell gondoskodni, hiszen mindenki maga tudja eldönteni, hogy mekkora költséget tud áldozni a biztonságra. Betörés esetén csak abban az esetben lehet kártérítési igénnyel élni a biztosítótársaság felé, amennyiben megvan a szerződéskötéshez előírt mechanikai védelem.

 

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lakásbetörések többségét az ajtók, ablakok felfeszítésével követik el, tulajdonképpen a nap bármely időszakában. Betörés szempontjából az a legveszélyeztetettebb, aki mindennap ugyanabban az időben távozik otthonából és ugyanakkor tér haza, ráadásul senki sem tartózkodik napközben a lakásban.  Leggyakrabban azonban a nappali órákat használják ki az elkövetők, hiszen ilyenkor többnyire a szomszédok sincsenek odahaza. Az elkövetők már ismerik a jól bevált és látható rejtekhelyeket. Gondoljanak a fogason hagyott táskákra - benne iratokkal -, a szekrényen lerakott ékszerekre, illetve az ágyneműtartóban vagy a ruhák alatt „elrejtett” készpénzre.

 

Felmérések szerint egy betörő 5 percig kockáztatja a lebukást. Ha olyan védelmi rendszert lát, ami ennél hosszabb ideig feltartóztatja, nem kockáztatja meg a lebukást, inkább odébb áll.  A betörő bejutását a mechanikai eszközök akadályozzák meg. Az elektronikus riasztó –és jelzőrendszerek ezt a védelmet egészítik ki.

A bűnügyeket elemezve megállapíthatjuk, hogy az elkövetési módszerek között továbbra is első helyet foglal el a hengerzár törés, illetve a nyílászárók kifeszítése. A hengerzár törés elleni védekezés ajánlott módszere a zárvédő pajzsok, megerősített veretek alkalmazása, amelyek megvédik a zártestet attól, hogy az elkövető hozzáférjen.

 

A nyílászárókon történő behatolás elleni védekezés egyik biztonságos megoldása a hevederzár felszereltetése. A mechanikai védelem másik lehetősége a rács. Családi házak esetében a mellékhelyiségek ablakmérete alkalmas lehet a lakásokba történő bejutásra, azonban a rácsszerkezet beszerelése esetén az elkövetőknek több időt kell szánni a sikeres bejutásra. Amennyiben a védelmet riasztórendszerrel bővítjük, meghiúsíthatjuk, esetleg a kapott jelzéssel tetten is érhetjük a betörőket.  

 

Kérjük a Tisztelt Olvasókat, fogadják meg bűnmegelőzési tanácsainkat, hogy ne váljanak bűncselekmény áldozatává és elkerülhessék az ezzel járó anyagi kárt és nem utolsósorban a bosszúságot!

 

  • A bejárati ajtó legyen több ponton záródó, korszerű zárral felszerelt. Az ajtó anyaga legyen masszív, fém vagy tömör fa. Fontos, hogy a hátsó ajtók, garázsajtók is kellő védelemmel rendelkezzenek.

 

  • Az ablakokat is megfelelő zárral kell ellátni. Az üvegre lehet „betörésgátló” fóliát ragasztani. A nyitva vagy bukóra hagyott ablak vonzza a betörőket és a szúnyogháló sem véd meg a „hívatlan vendégektől”. Tehát, ha elmegy otthonról, minden esetben be kell zárni az ablakokat is.   

 

  • Ne tartsanak otthon értéket, illetve nagyobb mennyiségű készpénzt! Amennyiben mégis így tesznek, otthon hagyott értékeik biztonsága érdekében tegyék meg a szükséges óvintézkedéseket! Aki ékszereket, nagyobb összegű kézpénzt tart otthon, célszerű, ha falba szerelt, biztonsági, illetve számzárral ellátott lemezszekrényben tárolja azokat. 

 

  • Anyagi lehetőségeikhez mérten, kiegészítésként alkalmazzanak elektronikai védelmi rendszert is! Nem biztos, hogy ezen kell spórolni, hiszen a tapasztalatok szerint egy esetleges betörés okozta kár gyakran többszöröse lehet a megfelelő védelmi rendszer bekerülési értékének.  Ezek a technológiák (hang- és fényjelző készülék, távriasztás) ugyan nem minden esetben védenek meg a betöréstől, de a külvilág számára jelzik, hogy illetéktelenek jogtalanul be akarnak hatolni az otthonukba.

 

  • Egy esetleges betörés esetén a nyomozást nagymértékben segítheti, ha a nagyobb értékű ingóságaikról fényképet és részletes leírást készítenek, hiszen így a rendőrségnek érdemleges és használható információval tudnak szolgálni.

 

  • Ha Önhöz betörtek, azonnal értesítse a rendőrséget! Ne változtassa meg a helyszínt, mert ez megnehezíti a nyomok rögzítését és későbbiekben az elkövetők felkutatását!

 

  • Kérjük, fordítsanak figyelmet lakókörnyezetükre, szomszédaikra!  Amennyiben gyanús személyek, gépkocsik mozgását észlelik, ezt nyomban jelezzék a rendőrség felé!

 

Ne fordítsanak hátat, ha bűncselekményt látnak, forduljanak bizalommal a rendőrséghez! Bűncselekmény esetén hívják az ingyenes 107-es, 112-es telefonszámot!

 

közösség

további frisss

lap tetejére