Évadot nyitottak a szimfonikusok péntek este a Bartók Teremben. A hagyományokhoz hűen a vezető karmester, Madaras Gergely dirigálta az együttest, műsoron a német zeneirodalom csúcsai, valamint Bartók duói szerepeltek. Bartók Béla pár nap múlva lesz hetven éve, hogy eltávozott közülünk, ez adta az apropóját a Kokas Katalin szólójával felcsendült Beethoven hegedűverseny utáni ráadásoknak.
A hangverseny elején Kiss Barna, a zenekar igazgatója köszöntötte a közönséget. Örömét fejezte ki, hogy ismét telt házat üdvözölhet a 2015-16-os szezon nyitóhangversenyén, ami egyben a Szimfónia bérlet első koncertje is. 1991 óta hagyomány, hogy a zenészek titkos szavazással megválasztják „Az év zenekari művészét”. Az egykori Művelődési Minisztérium által alapított díjat a nyitóhangverseny előtt a színpadon Joó Nikoletta, fuvolaművész vehette át az igazgatótól és Madaras Gergelytől.
Joó Nikoletta, Madaras Gergely és Kiss Barna
Beethoven egyetlen hegedűversenye az egyik legnehezebb, legkényesebb versenymű mind a szólistának, mind az őt kísérő zenekarnak. Rendkívül egyszerű és áttetsző a zenei anyag, közben viszont technikailag nagy kihívás elé állítja a szólistát. A mű kezdetén elhangzó öt üstdob ütés az egyik legjellegzetesebb motívuma a kompozíciónak, és habár 1806-ban Beethoven magához képest viszonylag könnyedén papírra vetette a darabot, a bemutatót követően sokan kritizálták az indítás miatt. Mára viszont szinte a mű védjegyévé váltak a többszörösen visszatérő, kopogást jelző hangok.
Kokas Katalin hegedűművész rendszeres vendége a zenekarnak. Érdekes megfigyelni, hogy a különböző alkalmakkor elhangzott különböző stílusú műveket mennyire természetes átéléssel szólaltatja meg hangszerén. Csak nagyon keveseknek adatik meg, hogy abszolút manírok nélkül, tökéletes technikával, ugyanakkor belülről fakadó, őszinte muzsikálással legyenek képesek akár a legkényesebb műveket is előadni.
A gyönyörű második tételben a zenekar, szólista és karmester teljesen azonos hullámhosszon zenélve kápráztatták el a közönséget.
A záró, rondó tételt követően teljesen jogosan járt a vastaps, melyet a hegedűművésznő szokatlan módon köszönt meg. Színpadra hívta férjét, Kelemen Barnabást, aki maga is világjáró hegedűművész, majd öt, teljesen különböző karakterű Bartók duókat adtak elő. Közben megtudhattuk Barnabástól egyrészt hogy Szombathellyel való speciális viszonya az elmúlt nyáron tovább mélyült, ugyanis egy focizás közben szerzett sérülését a Markusovszky kórházban látták el, másrészt feleségével, Katival épp a tízmilliomodik közösen töltött percnél tartanak kapcsolatuk során. Ez hallatszott is a hegedülésükben, mintha egy ember játszott volna két hangszeren, annyira érezték egymás valamennyi rezdülését.
A szünet utáni Brahms szimfónia sötét, moll hangneme ellenére olyan sodró témákból építkezik, hogy energiával tölti fel a hallgatót. Így lehettek ezzel a zenészek is akik láthatóan teljes odaadással, az elejétől a végéig maximális koncentrációval adták elő a közel ötven perces művet. Az úgynevezett zenekari szólók - melyeket az egyes hangszercsoportokat vezető játékosok adnak elő – tökéletesen illeszkedtek a zenei folyamatokba, megcsillogtatva az előadó hangszeres és előadóművészi kvalitásait. E tekintetben is kifejezetten büszke lehet magára az együttes, csodálatos szólókat hallottunk.
Madaras Gergely harminc éves kora ellenére óriási rutinnal, de egyszersmind rendkívül inspiratívan irányította a zenészeket. Rendszeresek voltak azok a pillanatok, amikor lehetett érezni, ezt a helyet, így, még soha nem hallottuk és valószínű nem is fogjuk, annyira természetes spontaneitással jöttek egymás után a hangok. Amikor egy előadó őszinte a színpadon, azt megérzi a közönség - szokták mondani, és ez teljes mértékben igaz volt a péntek esti hangversenyre is. A közönség szűnni nem akaró tapsát Brahms I. magyar táncával hálálták meg a szimfonikusok.
A következő hangverseny október elsején, a zene világnapján lesz hallható a Bartók Teremben. Akkor Vásáry Tamás érkezik a zenekar élére, s ha valaki szereti, ha elvarázsolják, igyekezzen minél előbb a jegyirodába...
A Savaria Szimfonikus Zenekar hangversenyeiről itt tájékozódhat: Szimfónia bérlet, Kamarazene bérlet, Zenemanók bérlet, Szent Márton bérlet, a teljes eseménynaptárt itt tekinheti meg. Emellett természetesen a zenekar facebook oldalán is követheti az újdonságokat.