A legeslegfontosabb persze minden bizonnyal az, hogy az édesanya hallgasson az ösztöneire, és cselekedjen legjobb belátása szerint, ne kérje ki okvetlenül mindenki tanácsát. Jönnek azok kéretlenül is, és nyilván okos dolog meghallgatni, hogy aludj akkor, amikor a gyerek alszik, és ehhez hasonló bölcsességeket, de a legjobb mindenképpen, ha azt tesszük, amit a szívünk-lelkünk súg nekünk.
Most mégis csokorba szedtünk néhány dolgot, amelyre talán érdemes jobban odafigyelni.
- Mondókázzunk, meséljünk! Már a babavárás idején érdemes feleleveníteni a kedvenc rigmusokat, dalocskákat, és igen, már az első percektől kezdve kell mondani, dúdolni, mesélni. A ringatás és mesélés legyen része a mindennapoknak, még a legnyűgösebbeknek is!
- Fotózzunk, videózzunk! Erre mondjuk a legtöbb anyukát nem kell külön biztatni, ezt örömmel teszik egyébként is, de arra például igen, hogy ügyelni kell a nyilvánosságra. Egyrészt ne osszunk meg minden ismerősünkkel mindent a közösségi médiafelületeken, inkább csináljunk erre a célra egy zárt csoportot, vagy egy külön Instagram-oldalt, ahol csak egy szűkebb csapat láthatja a gyerek legújabb cukiságait.
- Készítsünk házilag bébiételeket! Higgyük el, hogy nem ördögtől való a főzés, ma már remek masinák is kaphatóak erre a célra, és előre is gyárthatunk lefagyasztva egy-egy ízből néhány adagot. Például a szilikon jégkockatartóban tökéletes miniadag spenót-, cékla- vagy édesburgonya-püré gyártható.
- Használjunk csakis jó minőségű kozmetikumot! Sokféle természetes alapanyagú, új márka is fellelhető a piacon, de talán mégis inkább a tapasztalatnak, a tudásnak érdemes hinni, és például a biodinamikus kertészetből származó Calendula (körömvirág) és kamillakivonatot rejtő Weleda babakozmetikumokat válasszuk: találunk tus- és krémfürdőt, sampont, gyermek arckrémet, időjárás balzsamot és pelenkakiütés elleni krémet is a kínálatban. A körömvirág gyógyító hatásával gyengéden tisztítja és ápolja a bőrt, védi a kiszáradástól. A termékek mentesek minden szintetikus tartósítószertől, illatanyagtól, színezékektől, és természetesen bőrgyógyáaszatilag teszteltek.
- Ne halmozzunk fel túl sok játékot! A legtöbb kisgyerek legszívesebben a keze ügyébe eső használati tárgyakkal játszik: persze pakoljunk el mindent, ami veszélyes lehet, de ami nem, azt nyugodtan adjuk a baba kezébe. Ha hagyjuk, hogy mindent felfedezzen, akkor kevésbé lesz kíváncsi, érdeklődő. Az első néhány évben az állandó pakolást amúgy sem fogjuk megúszni, ne is reménykedjünk!
+ 1
Élvezzük ki a kisgyermekes anyaság minden pillanatát! Ne sürgessük a hozzátáplálást, a szobatisztaságot, a nagyobb autósülést, hagyjuk meg a szépségét minden hétnek, minden hónapnak. Az idő amúgy is olyan gyorsan repül, éljük meg a pillanatot, amennyire csak lehetséges!