Szombathely rég látott fejlesztési lehetőségek előtt áll - mondta Hende Csaba országgyűlési képviselő és Puskás Tivadar polgármester hétfő délelőtt a sajtótájékoztatón, melynek gerincét a Modern Városok Program és azon belül is a hatalmas fejlesztések adták. Szombathely és térsége a kormány határozata alapján összességében csaknem 160 milliárd forint fejlesztési támogatáshoz jut, amit korábban már Orbán Viktor miniszterelnök már elmondott.
Hende Csaba az év összegzéseként elmondta, 2015-ben jó évet zárt Szombathely, a város az ipari termelés növekedésében élen járt. A fejlesztések legfontosabb elemeként az úthálózat korszerűsítését, bővítését jelölte meg, kiemelve a Szombathely-Kőszeg és a Szombathely-Egyházasrádóc útvonal kétszer kétsávos gyorsforgalmi úttá alakítását. A mintegy százmilliárd forintnyi fejlesztés mindkét esetben húsz kilométernyi utat érint.
Hangsúlyozta aztán, hogy Szombathely gazdasági előrejutásának legfontosabb feltétele a jó munkaerő bevonzása, amelynek elengedhetetlen feltétele a korszerű út- és vasúthálózat kialakítása. Az utóbbi fejlesztését érintően elmondta, várhatóan 15 perccel fog lerövidülni a menetidő Szombathely és Zalaegerszeg között egy ötmilliárd forint nagyságrendű vasúti fejlesztés eredményeként. Ez azt is jelenti, hogy könnyebben lehet ingázni Szombathely és Zala között.
A nagy infrastruktúrafejlesztések körébe tartozik a városon keresztülfolyó patakok vízfolyam-szabályzása, Szombathely és a környező települések árvízvédelmének megoldása. Ehhez a dozmati árvízvédelmi tározó megépítése nyújt megoldást, amelynek többmilliárdos beruházási költségét kormányzati forrásból finanszírozzák.
Puskás Tivadar hangsúlyozta, Magyarország fejlődésének fontos tényezője a megyei jogú városok gazdasági teljesítőképessége. Szombathely vonatkozásában ezt segíti elő az a decemberi kormányhatározat, amely nyolc pontban foglalta össze a kormány és a város önkormányzata közötti együttműködési megállapodás végrehajtásával kapcsolatos feladatokat. A város jövője attól függ, sikerül-e megfelelő számú és minőségű munkaerőt biztosítani a helyi üzemek számára, illetve a környező megyék munkaerő-tartalékát bevonzani Szombathelyre, ahol 3 százalékos a munkanélküliség. Ennek érdekében stratégiailag fontos lépésként munkacsoport alakul egy helyi lakásprogram megvalósíthatóságának vizsgálatára és elindítására az érintett minisztériumok és az önkormányzat képviselőinek bevonásával – mondta.
A polgármester a fejlesztések sorában említette azt a multifunkcionális városi közszolgáltatási telephelyet, amelyet ipari területen alakítanak ki 1,5 milliárd forintos uniós fejlesztési forrásokból vagy ennek hiányában központi költségvetési forrásból. A herényi városrészen található Gothard-kastély fejújítása és egy zarándokszállás építése is része a kormányhatározatnak. Ennek első lépéseként utóbbi kivitelezése élvez elsőbbséget: a volt herényi iskolát alakítják át zarándokszállássá.
A város kulturális értékeinek megőrzésére és bemutatására irányuló fejlesztési tervek között említette a polgármester a Szombathelyi Képtár felújítását és Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikusművész, a nemzet művésze életművének méltó helyen történő elhelyezését. A képtár felújítására 900 millió forint áll rendelkezésre.
A Szent Márton-emlékévhez kapcsolódó fejlesztések ismertetése során elhangzott: a város 800 millió forintot kap a programsorozat, valamint 5 milliárd forintot a Szent Márton-terv második ütemének megvalósítására. Utóbbi a Szent Márton-út rekonstrukcióját, a gyalogos közlekedés útvonalának fejlesztését és a romkert felújítását tartalmazza.
Puskás Tivadar a kormányzat sportcélú támogatásairól szólva elmondta: megvizsgálják a szombathelyi fedett uszoda további fejlesztésére és bővítésére irányuló tervek megvalósításának és támogatásának feltételrendszerét.