Nem érzékelt nagy változást a hazai virslifogyasztás jellemzőiben az erről felmérést készítő és azt az Élelmiszeripari Magazinban megjelentető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK): a virsli továbbra is egész évben keresett termék. Nem jó hír azonban a húsfeldolgozóknak, hogy
a virsli már nem megkerülhetetlen szilveszteri étel, a fiatalabb korosztályhoz tartozó fogyasztók körében nő azok aránya, akik már kevésbé igénylik.
Drasztikus alapanyagár-emelkedés nem volt idén, de a folyamatosan emelkedő árak miatt a fogyasztói kereslet mennyiségben csökkent - írja a vg.hu.
Egyértelmű a kiskereskedelmi hálózatokban forgalmazott saját márkás termékek térnyerése,
alacsonyabb áruk miatt ezek a megbízható, de közepes minőségű termékek a legkeresettebbek.
Az ünnepek idejére a kereslet persze hagyományosan emelkedik, és a magasabb minőségű termékek felé fordul. Bár a virsli egész évben fogyasztott termék, az év közbeni mennyiség meg sem közelíti az év végit, illetve főként a szilveszterit.
Év végén slágertermék a virsli
A húsipari vállalkozások forgalmának év végi hányada vállalkozástól és mérettől függően a teljes éves mennyiség 10 és 25 százaléka között mozog, de a kisebb húsfeldolgozó üzemek esetében még ennél is magasabb lehet. A fogyasztók körében
a sláger most is az enyhén füstölt, juhbeles, roppanós és a frankfurti virsli, de kedvelt a bécsi virsli is.
Továbbra is népszerűek a sajtos és chilis ízesítésű termékek, ahogy a reklámokkal jócskán megtámogatott Füstli is.
Az állandó vásárlók hűsége töretlen, ők az ünnepek előtt mindig visszatérnek a megszokott henteshez, ezek a kisebb húsüzemek nem győzik kielégíteni az igényeket. Ők még magasabb alapanyagárak mellett sem változtatnak a termékeiken, ezt keresik a vevők, itt inkább a megvásárolt mennyiség az, ami csökkenhet.
Bár az ünnepekre a fogyasztók igyekeznek jó minőségű virslit választani, ilyenkor is nő a kereslet az olcsóbb és az akciós termékek iránt.
A juhbeles roppanós virsli vezető helyét több helyen is átvették az ehető bélbe töltött virslik, főleg, mert olcsóbbak, viszont a műbeles virslik iránti kereslet talán csökkent.
Az alacsonyabb minőségi kategóriába tartozó, saját márkás termékek ugyanakkor keresettek, a gyengébb vásárlóerővel rendelkező fogyasztók körében pedig még a rúd- és pálcikatermékek is vevőre találnak.
A NAK szakértői azt tanácsolják, hogy ha jó virslit szeretnénk vásárolni,
- figyeljünk a termék eredetére,
- igyekezzünk hazai terméket választani,
- részesítsük előnyben a hagyományos előállítású termékeket, valamint
- kipróbált helyről érdemes csak vásárolni.
Az összetevőket is el kell olvasni, mert a hústartalom megmutatja a minőséget is.
A boltokban kapható, kétezer forint kilogrammonkénti árnál olcsóbb virslik számítanak a szakemberek szerint gyengébb minőségűnek.
Az ismeretlen gyártóktól származó, nagyon olcsó virsliket érdemes kerülni, és óvakodjunk a piacokon, vásárokon még mindig megtalálható, hűtés nélkül tárolt, illetve árusított termékektől!
Növekvő kereslet
A NAK felmérte a sertéshúsfogyasztást is, és az adatok alapján az tapasztalható, hogy összességében csökken, de az év végi ünnepek előtt megnő a hús iránti kereslet:
háromszoros mennyiség fogy az év utolsó három hetében.
A legkeresettebb termékek az év végi ünnepkörben a karaj, dagadó, lapocka, comb, köröm. Ilyenkor a hagyományos ünnepi ételekhez – a töltött káposztához, kocsonyához a körmök, csülkök, fülek és a sült malachoz – jobban fogynak a húsfélék.
Az elmúlt években az árstop átformálta a főzési szokásokat is, előtte a sertés minden részét el lehetett adni, mostanra ez megváltozott. A comb iránt sokkal nagyobb lett a kereslet. Általánosan pedig megnőtt az igény az olcsóbb húsokra, az árérzékenység erősen tapasztalható.
Sertéshúsvásárlásnál is érvényesek a virslire igaz tanácsok: fontos odafigyelnünk a minőségre és a származási helyre, ha lehet, magyar húst vásároljunk. Füstölt termékek esetében figyeljünk az elkészítési technológiára. Forgalmas helyen vásároljunk, érdemes egy helyre járni húsért, ahol ugyanolyan kiszolgálást kapunk minden héten, és ez vonatkozik a füstölt húsra is.