Tippek, tanácsok: hogyan éljük túl a hőséget?

• 2012. június 30., szombat •
Szokatlanul erős és hosszú ideig tartó kánikula elé nézünk a következő napokban. Az ország szinte egész részén a legmagasabb piros riasztás van érvényben szerdáig. A riasztás Vas megyére is érvényes.

Rekkenő hőség elé nézünk a következő napokban. A napi átlaghőmérséklet várhatóan három egymást követő napon eléri a 27 Celsius-fokot. Ez a kánikula helyzet, amely egy kormányrendeletben megfogalmazott „rendkívüli időjárási helyzet”-nek számít. Egyébként az előrejelzések szerint a következő napokban egyre melegebb lesz, a hőmérsékleti maximumok a 39 fokot is elérhetik. A jövő hét közepéig száraz, napos idő várható, az ország nagy részén 27-30 fokos napi középhőmérséklettel. A meleg előreláthatóan szerdán vagy csütörtökön mérséklődik. Utoljára 2007-ben volt ennyire tartósan meleg. Akkor a halálozások szám a duplájára nőtt. Ezért a frisss.hu összegyűjtött néhány olyan tanácsot, amellyel könnyebben vészelhetjük át a nagy meleget.

 

Az első és legfontosabb szabály: Igyunk!

Hőségben két nagyon fontos dologra kell figyelnünk: az egyik az izzadással elvesztett folyadék megfelelő pótlása, a másik a test káros mértékű felhevülésének elkerülése. A legegyszerűbb „túlélési tanács” is ennek alapján: az ivás. Igyunk sok folyadékot. Akár a napi szokásos mennyiség kétszeresét is 2,5-4 litert. Ne igyunk kávét, alkoholtartalmú italokat, de magas koffeintartalmú cukros üdítőt se. A gyümölcsök fogyasztása viszont különösen ajánlott. Az utazók figyelmébe ajánlanánk, hogy a GYSEV ismét vizet oszt az utasoknak. A vasúttársaság vezető jegyvizsgálói reggel 9 és este 7 óra között félliteres, hűtött, szénsavmentes ásványvizet adnak az utazóknak, Szombathelyen a vasútállomáson. A vasi megyeszékhelyen az Ady a téren a VASIVÍZ munkatársai is vizet osztanak. A vízosztás mellett fontos, hogy Szombathelyen több köztéri ivókút és közkifolyó is rendelkezésre áll.

 

Hűtsük magunkat!

Fontos, hogy ha kint vagyunk a napon keressünk árnyékot. De a legforróbb időszakban lehetőség szerint ne menjünk ki, vagyis délelőtt 10 és délután 3 óra között. Ha mégis, igyekezzünk légkondicionált helyiségbe menekülni. Ebben az időszakban a múzeumok, plázák és bevásárlóközpontok  is menedéket nyújthatnak. Zuhanyozzunk langyos vízzel. Napjában többször is, reggel és este mindenképpen érdemes lezuhanyozni.

Ha otthon vagyunk!

Napközben tartsuk csukva az ablakokat még akkor is, ha nem vagyunk otthon, húzzuk be a sötétítőt, eresszük le a redőnyt, és lehetőleg csak éjszaka szellőztessük a lakást. Csak indokolt esetben használjuk az elektromos készülékeket, de még a világítást is, hiszen ezek mind hőt termelnek.

 

Ha menni kell!

Legalább egy liter vizet vigyünk magunkkal, használjunk vizes borogatást – a lényeg a hűtés. Világos, természetes alapanyagú, bő ruha viselése a legideálisabb, és alapvető kellék a kalap és a napszemüveg is. Az autóra is oda kell figyelni, ami a napon hagyva percek alatt 50-60 fokra melegedhet fel: a benne ülők hősokkot kaphatnak. Ne hagyjunk benne hajtógázzal működő flakonokat és gázöngyújtót, mert ezek is tüzet okozhatnak. Ha felhevült az autó motorja, akkor nem tanácsos száraz aljnövényzetre parkolni, mert a gaz és az autó is lángra kaphat.

(Fotó: www.infogyor.hu)

Figyeljünk másokra

Előtérben a gyerekek és idősek. Figyeljünk oda a szokásosnál is jobban a környezetünkben élő idős és a beteg embertársainkra – ők és a gyerekek viselik el a legkevésbé a hőséget. Aki rendszeresen szed gyógyszert, mindenképpen kérdezze kezelőorvosát, hogyan befolyásolják ezek a folyadékszükségletet. Ellenőrizzük a testhőmérsékletünket, ami ha 38 fok fölé emelkedik, már káros az egészségre. 39 fok felett hőguta fenyeget, míg a 40 fokot meghaladva már életveszélyes. Figyeljünk az otthon tartott gyógyszerekere is, ha a szobahőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, célszerű hűtőben tárolni őket akkor is, ha ez nincs ráírva a dobozra.

Tájékozódjunk!

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján is megtalálhatjuk a hősséggel kapcsolatos legfontosabb információkat. Részletek itt. De az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat honlapján is érdemes böngésznünk. www.antsz.hu

közösség

további frisss

lap tetejére