Megoldandó társadalmi problémává vált a kábítószer-fogyasztás az Európai Unió országaiban, köztük Magyarországon is. A szombathelyi önkormányzat olyan drogprevenciós stratégiát állított össze a 2013-as esztendőre, amelynek célja a drogfogyasztás megelőzése, illetve csökkentése, a lakosság egészségi állapotának javítása, a szociális és társadalmi biztonság növelése, a kábítószerek okozta egyéni és közösségi kockázatok csökkentése. A cselekvési tervet a március 28-i ülésen tárgyalja a közgyűlés.
Az előterjesztésből kiderül, gondos előkészítő munka előzte meg a koncepció megalkotását, többek között a rendőrséggel, a Kormányhivatallal, a Markusovszky Kórház Drogszakambulanciájával, és a LOGO Ifjúsági Szolgálattal is egyeztettek. A legveszélyeztetettebb 12-26 éves korosztályt információs anyagokkal, képzésekkel, ártalomcsökkentő szolgáltatásokkal kívánják megszólítani.
A kézzel fogható, fiatalos nyelven megfogalmazott tájékoztató füzetek mellett a pályázati forrásból kiképzett kortárssegítők kapnának nagy szerepet. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a középiskolás réteg a prevenció területén a kortárssegítőkkel szólítható meg legkönnyebben. Ők kezdeményeznének prevenciós témájú beszélgetéseket, valamint egyfajta mintaszerepet is betöltenének, életmentést és újraélesztés is tanulnának.
Színapon a valóság
2008 szeptemberében az MMIK LOGO Ifjúsági Szolgálata kereteiben megalakult Drog A’RT Színpad önkéntes szereplőket toborzott 12-26 éves fiatalok körében, akik szívesen tanultak a drogok káros hatásairól és tapasztalataikat szituációs drámajáték, színdarab formájában megosztották kortársaikkal. A fiatalokkal drog prevenciós és színpadi tapasztalatokkal rendelkező szakemberek foglalkoznak. A cél az ismeretátadáson túl a közösség és személyiségfejlesztés is volt. A megalakulás óta 6 színdarab készült el és került bemutatása – olvasható az előterjesztésben. Az önkormányzat pályázati forrásból támogatna Drog A’RT Színpad további működését.
Hasonlóan markáns kezdeményezés az idei év első felében a Drogszakambulancia pályázati programból megvalósult kezdeményezése, miszerint a város két szórakozóhelyen Party Service-t biztosítanak. Az elsősorban a fiatalok által látogatott, kedvelt szórakozóhelyek késő esti programjain a szerhasználat veszélyeire felhívó és azt mérséklő célzattal szakemberek állnak rendelkezésre. A fiatalok kedvezően fogadták az új kezdeményezést, továbbá a bérlők, üzemeltetők és a rendőrség bűnmegelőzési szakemberei is pozitívan viszonyulnak a programhoz. A további pályázati források hiányában az előterjesztés javasolja a kezdeményezés helyi támogatását.
A tervek között szerepel még művészeti, irodalmi pályázat a legális és illegális szerhasználattal kapcsolatban, az Egészség Héthez való csatlakozás, és a Szombathelyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum működésének elősegítése is. A számítások szerint a pályázati forrásokon kívül közel másfél millió forintra lenne szükség a tervek megvalósítására. A támogatás összegére a Szociális és Családügyi Bizottság tesz javaslatot.