Hol a határ?!
Manapság általánosan elfogadott, de olykor már-már elvárt is a napbarnított bőr. A hölgyeknél már szinte teljesen természetes, de az urak is egyre nagyobb számban váltanak bérletet a szolárium stúdiókba. A kérdés megkerülhetetlen: hol a határ?! Hol az a pont, amikor kimondhatjuk eddig, és ne tovább az egészség megőrzése érdekében.
- Ilyen konkrét pontot nem lehet általánosságban megnevezni, mert mindenkinek egyéni az érzékenysége, hogy mennyi napfényt tolerál a bőre, és hol az a pont, amikor már leég – mondja Dr. Bali Gábor. Azok, akik könnyebben barnulnak, azok a szoláriumozást is jobban bírják, míg a világosabb bőrűeknél, akár egy-egy alkalom is problémát okozhat – teszi hozzá.
Szoláriummal eddzük a bőrt?!
- Sok betegem mondja, főleg tavasszal, hogy nyár előtt elkezd szoláriumba járni, hogy majd ha jön a jó idő, már könnyebben barnuljon. Alapvetően - a többi bőrgyógyászhoz hasonlóan - én sem értek egyet ezzel a koncepcióval. Úgy gondolom, hogy kellő körültekintéssel, a megfelelő fényvédő krém használatával akár egy tengerparti nyaralás során is hozzá lehet szoktatni a bőrt az erősebb napfényhez – hangsúlyozza a bőrgyógyász. Nem kellene a szoláriumozásnak ilyen funkciót tulajdonítani. Tévhit, hogy ezzel jó teszünk bőrünknek.
X-faktor...
Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon mit jelenthet az a bizonyos folyton változó szám a faktor előtt a naptejek dobozán. - A fényvédő faktorszám tulajdonképpen azt fejezi ki, hogy hányszor több időt tölthetünk a napon, anélkül, hogy megégne a bőrünk – magyarázza Dr. Bali Gábor. Ez természetesen szintén egyénfüggő, mint a szolárium: van, aki alacsonyabb faktorszámmal is viszonylag sok időt eltölthet napfürdőzéssel, míg mások akár a nagyobb védelmet nyújtó készítménnyel is leégnek.
Forrás: www.kiskegyed.hu
Melyiket válasszam?
A manapság kapható termékek már rendkívül megbízhatóak, nem csak UVB, hanem UVA szűrőt tartalmaznak. Ezt bizonyos uniós standardok is előírják – emeli ki a bőrgyógyász. Érdekesség, hogy a naptejek tesztjében kifejezett jól szerepelt az egyik áruházlánc saját terméke, így elmondható, hogy a magasabb ár nem feltétlenül garantál jobb minőséget.
Égés és öregedés
Alapvetően az UVB felelős a napégésért, míg az UVA pedig a bőr öregedéséért. Hasznos információ, hogy a szoláriumok, magasabb arányban tartalmaznak UVA sugárzást. Épp ezért annyira nem égünk meg szolizás közben, de a károsító hatása hosszútávon ugyanúgy megvan. Egy biztos, hosszú távon sokkal jobban öregíti a bőrt.
Barna vagy hófehér
- A 70-es, 80-as években volt divat a barnaság - állítja Dr. Bali Gábor. Ezt követően újra trendi lett a világosabb bőr, talán a bőrráktól való félelem is közrejátszott ebben. Manapság kicsit szélsőségessé vált a helyzet: néhányan ragaszkodnak a csokibarnasághoz, és akad, aki már túlságosan is fél a napfénytől.
A bőr nem felejt
Fiatalon még nagyon szeretnénk lebarnulni, és nem gondolunk a napsugarak káros hatásaira. A daganatok képződése egy hosszú folyamat eredménye: azt szoktuk mondani, hogy a bőr nem felejt, egy krónikus sugárkárosodásról van szó – kezdi a szakmai magyarázatot Dr. Bali Gábor. Valamennyi napon eltöltött órának megmarad a lenyomata a DNS-ben, a sejtek örökítő anyagában, ami nem azonnal okoz egy látható elváltozást, hanem évek, évtizedek során. A betegvizsgálatok során szembetűnő, hogy ki az, akinek megkímélt a bőre, és ki az, aki sok időt töltött a napon – teszi hozzá a bőrgyógyász.
Forrás: www.ize.hu
Kockázati tényezők
Egyszeri leégés még nem feltétlenül vezet daganatos megbetegedéshez, de minden egyes ilyen alkalom hozzáadódik ehhez, és növeli a kockázatot. Különösen igaz ez a gyermekkori leégésekre, ha körültekintően óvjuk gyermekünk bőrét már csecsemőkorától kezdve, azzal különösen sokat teszünk a melanóma megelőzése érdekében. Az anyajegyek szintén rizikófaktort jelentenek, így azok folyamatos vizsgálata szintén elkerülhetetlen. Bár jelenlétük a bőrön teljesen természetes, szaporodásuk, és kóros elváltozásuk viszont szoros összefüggésben áll a napozással.
„Csak” a szokásos...
Mindenki pontosan tudja már, hogy mivel lehet megelőzni a leégést, és ezzel együtt a melanómát is. Mégis sokszor vállat rántva fittyet hányunk a dologra, ami nagy felelőtlenség. De mégsem íródhat cikk a témában anélkül, hogy ezeket elismételnénk:
- 11 és 15 óra közötti időszakban kerüljük a napozást!
- Fontos a bőrünknek megfelelő faktorszámú naptej használata!
- Minden fürdőzés után kenjük be magunkat ismét, mert a naptejek többsége nem vízálló!
- Hordjunk kalapot, lenge ruhát, mellyel fizikailag is óvjuk bőrünket – manapság már kiváló sportruházatot is beszerezhetünk, mely szűri a káros sugarakat!
- Járjunk utána, hogy örököltük-e a hajlamot: volt-e felmenőink között bőrdaganatos megbetegedés!
Forrás: www.ismeret.virtus.hu
ABCDE-szabály
A hétköznapokban jól bevált módszer az önvizsgálatra az ABCDE-szabály - javasolja a bőrgyógyász:
Az „A” jelenti az asszimetriát, tehát, ha az elváltozás aszimmetrikus formát ölt, és nem tudunk rá egy szimmetria-tengelyt illeszteni.
A „B” az angol border szóból jelöli a határt, ha szabálytalan az átmenet az ép bőr és az elváltozás között, akkor szintén gyanakodhatunk.
A „C” a color, azaz szín szóból ered, és arra utal, hogy ha az elváltozás nem homogén színű, azaz abban eltérő árnyalatok is fellelhetőek, az szintén intő jel lehet.
A „D” az átmérőt jelöli, 5 milliméter felett, már fokozottan oda kell figyelnünk, különösen, ha az elváltozás növekedési hajlamot mutat.
Végezetül az „E” pedig az elevációra, azaz kiemelkedésre utal.
Ezenkívül intő jel lehet a viszketés, és a vérzés is. Nyilván egy-egy anyajegyre valamelyiket mindenképp „rá lehet húzni”, baj csak akkor van, ha valamennyi kritérium egyszerre teljesül.
Nem fog fájni!
Dr. Bali Gábor tapasztalatai szerint a vizsgálatra leginkább a 20-30 év közötti hölgyek járnak el, míg a férfiak addig halogatják a dolgot, amíg csak lehet. Sokan attól rettegnek, hogy egy-egy ellenőrzés elképesztő fájdalommal jár. Van egy jó hírünk: a bőrgyógyászati vizsgálat teljesen fájdalommentes!
A Melanóma Napja alkalmából hangsúlyozzuk: a korai felismerés a gyógyulás záloga! A modern kori orvoslásnak köszönhetően az idejében felismert melanóma gyógyítható, így elkerülhető halálok!