Van, aki lángost, van, aki hozzávalót keres a piacon (forrás: kiskegyed.hu)
„Burgonyát keresek, mert itt sokkal szebb és olcsóbb, mint a boltban. Képzelje, itt már 60-ért is kapok a lángoshoz, máshol meg csak 160-ért! A kicsit is meg kell becsülni: több száz forintot megspórolok itt” – ezt mondja egy hölgy, aki éppen szakértő szemmel vizsgálta az árut. Hozzátette, hogy nem gyakran jár ki a piacra, de egyszerre sokat vásárol, ha már itt van.
A paprikát most lecsóba viszik, az árak nagyon ingadozóak Szombathelyen (forrás: mindmegette.hu)
Így szokták a gyakorlott „eltevők” is: most van a befőzési- és a mélyhűtőbe való elrakási szezon! Egyre többen választják ugyanis a mélyfagyasztást, ha tartósítani akarnak valamit. A lecsó például kiváló erre, amikor télen elővesszük, rántottához keverve is finom. Ehhez paprikát már 150 forintért is találnak a vásárlók – mondja Horváthné Biozó Tünde, aki a Horváth Zsolt Zöldség- és Gyümölcs Kiskereskedő aktuális szóvivője. Elmondta, hogy az almapaprikát a szombathelyi piacon 298-248, a cseresznyepaprikát és a csemegeuborkát egyaránt 298 forintért kaphatjuk meg. A kovászos uborkához viszont már 248-ért találunk anyagot. A pritaminpaprikát egyre többen darálják, ehhez 398-498-as kilós áron juthatunk hozzá. A paradicsom, ha szép, kilónként 298-ba kerül, de már 198-ért is találunk a fincsi, piros gömbökből a piacon.
A vasiak alig veszik a magyart - inkább a minőségit keresik... (forrás: kertvarazsmagazin.hu)
Ott jártunkkor elég gyér volt a forgalom, 8 óra körül hétvégén csúcs van - mondják az eladók. Hétfőn és kedden alig vannak, de a nyaralások miatt is visszaesett a vásárlók száma. Meg aztán jön az iskolakezdés - ilyenkor kiköltekeznek a családok. Szeptember közepétől lesznek majd többen a szombathelyi piacon.
Érdekes, hogy a magyar terméket nem nagyon viszik – mondják a zöldség- és gyümölcsárusok. A magyarázat egyszerű: nem szép, nem finom. A hazai dinnyék héja vastag és a színe is halvány – az olasz viszont vérpiros és vékony héjú, így inkább azt választják a vevők. A szőlőből is inkább a déli országok terméseit kedveljük. Ez az árakon is meglátszik: a magyar szőlő 398 forint, az olasz meg ennél 200-zal drágább. Az őszibarack többsége sem hazai: a sima 400 forintos kilónkénti áron mozog, a nektarin pedig 500 Ft. Az eladók azt mondják, a piacozók inkább „jobban megfizetik a jobb minőséget.”