Lepisilt egy mókus és jó volt!

sklara. • 2012. július 26., csütörtök •
Elmentünk, élveztük…! E cikk íróját egy kismókus (kétszer!) lepisilte, eközben a markában boldogan csicsergett, majd szépen el is aludt egy sarlós fecske fióka. Utóbbi ősszel már útra kel. A kőszegi Chernel-kertben jártunk, és az aprócska arborétumban töltött délután „állati” élmény volt.

 

...ő volt az, aki "megjelölte" magának e cikk szerzőjét (fotó: sklara.)

Most a szokásosnál is több fiatal állatot gondoznak az Őrségi Nemzeti Park munkatársai – ez ugyanis a csúcsszezon. Ilyenkor repülnek ki a fészekből a madárfiókák, és az emlősállatok is javában nevelgetik növendék csemetéiket, amelyek bizony éppolyan szeleburdiak, mint a gyerekek…. Legtöbbször kisgólyákat hoznak: a hatalmas fészek biztonságából egyenesen a villanyvezetékre, vagy a forgalmas útra pottyannak, és mivel repülni még alig-alig tudnak, máris kész a baj. Törik a szárny, láb, vagy éppen a csőrük áll furcsán – ilyenkor jól jön a segítség.

 

Elcsapta az autó, elektromos vezetékre pottyant, betonra esett - már gyógyulnak a legújabb kisgólyák (fotó: sklara)

Mit tegyen az állatbarát...?

NEM BIZTOS, HOGY SEGÍTENI KELL – amikor csetlő-botló, röpképtelennek látszó kismadarakat találunk (most főleg rigót és erdei baglyot), akkor mindenek előtt jól nézzünk körbe, mert nagy valószínűséggel éppen szárnypróbálgatás zajlik, repülni tanul a fióka - magyarázta el a frisss.hu kérdésére Dr. Markovics Tibor, az intézményt fenntartó Őrségi Nemzeti Park igazgatója. Hangsúlyozta, hogy néhány madár igen korán megpróbálja elhagyni a fészket, ám ilyenkor mindig ott vannak a környéken a szülők, a tojó és a hím is vigyáz a fiókára. Ők elüldözik a macskákat, más ragadozókat.

Célszerű felvenni ilyenkor a kapcsolatot a szakemberekkel, és elmondani, mi a helyzet. Ha nagy a baj, sérült az állat, akkor általában a Szombathelyi Állatkórházban kötnek ki, ott megtörténik a szükséges beavatkozás – ha további rehabilitációra, segítségre van szükség, akkor onnét automatikusan a kőszegiek veszik át.

 

A törött szárnyú madár felépülésében bízik Németh Ildikó (fotó: sklara.)

Visszavárja a természet az állatokat. A Chernel-kert lakóinak jelentős többségét megtanítják (újra) vadon élni, megszerezni a táplálékot, és szabadon engedik őket, amikor már készen állnak az életre. A kert dolgozói elsuttogták e cikk írójának, hogy ez néha nagyon nehéz… - ám szükség van helyre az új jövevényeknek. Ez az élet körforgása.

 

Ez a sarlós fecske egyfolytában csicsereg, amikor kézbe veszi gondozója (fotó: sklara.)

 

Mi vár a Chernel-kertre?

Felújítják a röpdéket, méghozzá hónapokon belül! Ebben az évben nyert egy pályázatot a nemzeti park, amelyből ez a beruházás jövő tavasszal megvalósulhat – mondta el az igazgató, aki hozzátette, hogy a munkálatok kezdési ideje a közbeszerzési eljárás lefolytatásától is függ, de már zajlik a dolog. Hozzátette, hogy a réges-régi kerítésüket is ideje volna már megcsinálni, ám ez nagyon sokba kerül, majd csak pályázati forrásból futja erre valamikor. Az arborétum dekoratív, változatos növényvilága él és érdekes, ebben komolyabb változtatást nem terveznek.

A levegő királyának is szebb otthona lehet jövőre... (fotó: sklara.)

A most is foglalt, szerény röpdék viszont, amelyek már elöregedtek, igazi létkérdés: ezekben zajlik ugyanis a madarak rehabilitációja, gondozása – a Chernel-kertben ez a legfontosabb. Az új beruházás legalább két évtizedre megoldja ezt a gondot. Addig is - teszik a dolgukat...

közösség

további frisss

lap tetejére