A jövőben nem lesz kifizetődő összeollózni a dolgozatokat a Savaria Egyetemi Központ diákjainak. A könyvtár ugyanis pályázati pénzből plágiumkeresőt vásárolt. Így a következő szemesztertől már komoly bajjal járhat egy-egy koppintott beadandó.
A plágium
Plágiumnak minősül minden olyan más szerzőtől átvett tartalom felhasználása, amelynek forrását az írásbeli vagy szóbeli munkában a szóban forgó munka szerzője nem jelzi egyértelműen. Ilyen tartalom lehet más szerzőtől származó:
- kézzel írott, internetről származó, elektronikus, szóbeli, adatrögzítőn tárolt, illetve egyéb forrásból átvett szó és gondolat;
- ötlet, megállapítás, következtetés, vélemény, levezetés, megfigyelés;
- képlet, modell;
- adat, szám- vagy adatsor, statisztika, megoldás;
- ábra, grafika, kép és fénykép.
Plágiumnak minősül az is, ha valaki sajátjaként tüntet fel olyan munkát, amelynek más a szerzője (például teljes dolgozatok, egyéb munkák másolása, ellenszolgáltatásért cserébe elkészíttetett bármilyen írásbeli vagy szóbeli anyag). ELTE
Az MTA által létrehozott KOPI plágiumkeresőt egyébként elsősorban a hazai felsőoktatásban is elharapódzott plagizálás visszaszorítása fejlesztették ki. Az oktatók számára lehetőséget biztosít a házi dolgozatok és diplomák összehasonlítására, akár a korábbi évek hasonló műveivel, akár a KOPI hatalmas adatbázisával és a Wikipédia teljes szövegével is. A program egy dokumentumtár, melybe feltöltik a szakdolgozatokat, majd ott tárolják őket, s minden újonnan érkezett dokumentumot összehasonlítanak az eddigiekkel. A rendszer egyik különlegessége, hogy működése nem egyezéseken, hanem mindössze hasonlóságokon alapul, így amennyiben sok közös van két vagy több iromány között, akkor azok még szubjektív elbírálás alá esnek.