Hajtsuk lejjebb a termosztátot!
A szakemberek azt javasolják, hajtsuk a termosztátot egy fokkal lejjebb, mint szoktuk. Ha például mindig a 22 fokot tartottuk ideálisnak, állítsuk be 21-re. Egy kis idő után fel sem fog tűnni a változás, hisz ez még a kellemesen meleg kategóriába tartozik, a testünk pedig nagyon hamar akklimatizálódni fog. Ezzel a kis trükkel havonta 2-3 százalékkal csökkenthetjük a számlánkat. Sok kicsi pedig sokra megy, ugyebár…
Ne hagyjuk kihűlni a falakat!
Nagyon sokan követik azt a hibát, hogy amikor elmennek otthonról, teljesen lekapcsolják a fűtést, „minek menjen, ha úgy sem vagyunk ott” alapon. Egyre többször hallani azonban, hogy így csak kihűlnek a falak, és nemcsak hogy nagyon fázunk majd, ha haza érünk, hanem az újrafelfűtés több energiát felemészt, mintha egyenletesen hagytuk volna dolgozni a kazánt vagy a konvektort. Ha például hagyjuk, hogy folyamatosan 19-20 fok legyen, akkor abból sokkal könnyebben, gyorsabban, és olcsóbban csinálhatunk 21-22 fokos meleget.
A levegő viszonylag hamar felmelegszik, de amíg a falakból, bútorokból és a padlóból jön a hideg, addig soha nem lesz igazán meleg. Ha fenntartunk egy állandó hőmérsékletet, nem fognak kihűlni, és a kazánt sem tornáztatjuk meg nagyon. A töltött káposztára is egyszerűbb még langyosan rámelegíteni, mint a fagyosat felolvasztani, nem?
Engedjük be a napfényt!
Lehet kint akármilyen hideg, ha süt a nap, engedjük be a sugarait. Húzzuk fel a redőnyöket, kössük el a függönyöket. Egyrészt a fény jobb közérzetet biztosít, másrészt a hőérzetünk is rögtön jobb lesz. Szintén jó trükk, ha a hideg kőre vagy parkettára szőnyeget terítünk, a kanapén és a fotel oldalán pedig ott lóg egy finom puha pléd. Amikor leülünk, húzzuk magukra, és nem fogunk rögtön a termosztáthoz ugrani. Máskor pedig bizony a látványa is felmelegít, hisz az agyban dőlnek el először a dolgok…
Szigeteljünk!
A legtöbbet természetesen a szigeteléssel spórolhatunk, de ez költséges, és minimum pár év, mire megtérül a befektetés. Aki megteheti, cserélje az ablakokat - ajtókat műanyag nyílászárókra, a falakat pedig szigetelje. A szakemberek úgy tartják, a kettő együtt ér igazán sokat.
Némileg akkor is csökkenthetjük a fűtésszámlánkat, ha a régi ablakok közé szivacsot teszünk, és nagyon jó megoldások léteznek már a redőnytokok szigetelésére is. Tehetünk még hő visszaverő tükröt a fűtőtestek mögé és tömítő csíkot az ablakszárnyakra. Apró, de hatásos lépések, és nem lesz olyan érzésünk, hogy az utcára fűtöttünk.