Csodák helyett tippek fogyni vágyóknak

JZS • 2012. április 30., hétfő •
A nyár közeledtével sokan gyors elhatározásra jutnak: lakat a hűtőre, bérlet a konditerembe, és ellentmondást nem tűrő elszántsággal vetik bele magukat az önsanyargatásba. Csercsics Tamással, a ProGym személyi edzőjével a tévhitekről beszégettem, aki 35 éves szakmai tapasztalatával lerántja a leplet néhány tipikus hibáról.
Csodák helyett tippek fogyni vágyóknak

A legfontosabb az elhatározás

A kellő motiváció elengedhetetlen. Ha már az edzés megkezdése előtt tisztázzuk - legfőképp magunkkal -, hogy milyen eredményre vágyunk, mennyi idő alatt, és ezért mit vagyunk hajlandóak megtenni, akkor az nagyon sokat segít. -  Türelem nélkül biztosan nem megy. Pár hét, netán egy hónap alatt nem lehet megszabadulni attól a súlyfeleslegtől, amit hónapok, vagy akár évek alatt szedtünk fel. Ezt mindig szem előtt kell tartani - hangsúlyozza Tamás, majd hozzáteszi: a csodadiétákban, csodakrémekben nem hisz, kizárólag a munka gyümölcsében. Havi 3-4 kg fogyás, amit normálisnak, és egészségesnek nevezhetünk.

Második lépés a fokozatosság

Manapság már a nők és férfiak egyaránt odafigyelnek a külsejükre, így nem meglepő, hogy a nyár közeledtével megtelnek a konditermek mindkét nem képviselőivel. A pasik kockás hasat, a csajok feszes popsit szeretnének. - A fokozatosság elengedhetetlen, különösen akkor, ha hosszú kihagyás után, netán jelentős súlyfelesleggel vágunk neki az életmódváltásnak. Abban az esetben, ha valaki nem ismeri az edzőteremben lévő gépeket, és azok helyes használatát, akkor érdemes a személyi edzők szolgáltatásait igénybe venni.

Luxus a személyi edző?

Semmiképp ne vágjuk bele bizonyos gyakorlatsorok elvégzésének úgy, hogy azt valaki mástól lestük el, mert az könnyen sérüléshez is vezethet, ha valamit nem jól csinálunk. Mielőtt még bárki azt hinné, hogy ez egy rendkívül költséges dolog, van egy jó hírem: a technikai segítségnyújtás, a gyakorlatok bemutatása szinte minden edzőteremben a szolgáltatás része, így van kihez fordulni például akkor is, ha nem tudjuk, hogyan állítsuk be a szobabicikli nyergének magasságát.

Abban az esetben, ha egy komplett edzéstervre, étkezési tanácsokra, folyamatos szakmai felügyeletre, és olykor egy kis nógatásra is van szükségünk, igénybe vehetjük személyi edző segítségét, ebben az esetben egy órán át csak velünk foglalkozik majd. És hogy egy újabb tévhitet tegyek helyére: nem kell tízezreket fizetni egy ilyen szolgáltatásért, ennek költsége óránként kétezer forint körül alakul Szombathelyen.

A kevesebb több?!

-  Egyáltalán nem mindegy, hogy melyik gyakorlatot, melyik követi - folytatja Tamás. A hatás fokozható, a sérülés megelőzhető, ha ezt figyelembe vesszük - ebben egy jó edzésterv segíthet. A bemelegítés sosem kihagyható. Gyengébb erőnlét esetén eleinte kizárólag a saját súlyunkkal dolgozzunk, a talajon végzett gyakorlatokat, csak cardio programok egészítik ki, és hetek, akár hónapok is eltelhetnek anélkül, hogy súlyt fognánk a kezünkbe. De van persze az az eset is, ha valaki már jobb kondiban van, és elkezdi növelni a terhelést, ez bizony gyakran izomlázzal járhat.

Előfordulhat akár az is, hogy semmi kedvünk az edzéshez, a munka, a család, vagy bármi más foglalkoztat minket, és egyszerűen képtelenek vagyunk kikapcsolni. - Ilyenkor adni szoktam néhány percet a vendégnek, hogy „átálljon”, általában sikerül is, de ha nem megy, akkor volt már olyan, hogy inkább megbeszéltük, hogy másnap folytatjuk. Ezt el kell fogadni, van, hogy az ember nincs olyan passzban, hogy ezt csinálja.

Túledzés

-  Az egyik klasszikus hiba, amit a kezdők elkövetnek, az a túledzés - hívja fel figyelmünket Tamás. Túl korán, túl nagy súllyal, túl nagy intenzitással végzett mozgás vezethet ehhez. Általánosságban elmondható, hogy kezdőknél heti 3-szor egy óra bőven elegendő ahhoz, hogy a testet jól átmozgassuk. Az alkalmak számát, és az edzések hosszát idővel persze fokozatosan növelhetjük.

Mit tegyünk, ha izomláz gyötör?

Csercsics Tamás kétféle izomlázat különböztet meg: az egyik az, mikor - ahogy ő fogalmaz - érezzük, hogy vannak izmaink, ez egy jóleső érzés, tudjuk, hogy eredményes volt a mozgás, erre a következő alkalommal nyugodtan rádolgozhatunk. A másik viszont az ennél jóval nagyon fájdalommal, olykor akár lázzal is járó izomláz, melyet viszont pihentetni kell. Nagyvárosi legenda, hogy izomlázra gyógyírt nyújt a kaukázusi kefir, így rákérdeztem, hogy vajon ez is csak egy tévhit-e a részünkről? - Én ilyenkor kalcium és magnézium fogyasztását szoktam javasolni a vendégeknek. De ezek a kefirben is megtalálhatóak, így alapvetően akár segíthet is - teszi hozzá Csercsics Tamás.

30-60-10

Ez nem valami titkos kód, hanem az egészségtudatos életmód arányszámai, így a csinos alakhoz vezető út alappillérei. Az eredményt 30%-ban a mozgás, 60%-ban a táplálkozás, és 10 %-ban az egyéb körülmények, mint például a stressz, vagy épp a kimerültség határozzák meg. – Gyakran úgy érkeznek hozzám vendégek sportolni, hogy „egész nap nem ettem semmit, majd este bekapok valamit”. Óriási hiba, mert így nem lesz energiája az edzéshez, és fogyni sem fog – figyelmeztet Tamás. 

A gyümölcs is szénhidrát...

- Azoktól, akik elkezdenek hozzám edzeni járni, azt szoktam kérni, hogy este 7 óra után ne egyenek szénhidrátot. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy az egészséges életmód jegyében esténként viszonylag sok gyümölcsöt esznek, ezzel elkerülve a nassolást, ám azt kevesen tudják, hogy ez is szénhidrát, ami diéta esetén az esti órákban kifejezetten kerülendő. Ahogy azt már minden szakirodalom megírta, a kulcs a többször keveset elve, Tamás vendégeinek a napi 6-szori étkezést szokta javasolni. Amiatt pedig ne keseredjünk el, hogyha egy-egy edzés alkalmával nem égetünk el túlságosan sok kalóriát, mert az aerob mozgással a szervezet anyagcseréjét pörgetjük fel, így az még órákkal a sportolás után is kifejti jótékony hatását.

közösség

további frisss

lap tetejére