Ablakok az internetre

bz • 2011. november 25., péntek •
Ön mi alapján választ böngészőt? Kihasználja a program minden funkcióját? Egyáltalán ismeri azokat? Naponta használatos eszközzé vált az ember kezében a program. Híreket, blogokat olvasunk, emailezünk vagy „közösségi” életet élünk segítségével, de vannak, akik számára a munka is a böngészőben zajlik. Ablakok a világhálóra – mai tesztünk alanyai.
Ablakok az internetre

Rengeteg böngészőprogram létezik. Van agyoncsicsázott és végletesen letisztult, létezik lomha és fürge; van támogatott és kevésbé elfogadott. De mi is az a böngészőprogram? Egy olyan alkalmazás, amely képes arra, hogy a szabványos programkódokat az emberi szem számára fogyasztható állapotban megjelenítse.

A lényeg többségében a szöveg, az információ, ám ez formázás és grafika nélkül nem lesz több a nyomtatott napilapoknál. Szabványos programnyelv segítségével minden olvasó majdnem ugyanúgy kapja információt, ráadásul érdekesebb és izgalmasabb formában. Nem elhanyagolható a „linkelés” sem: egy információ összekapcsolása egy, másik információval.

Hogy az információ gyűjtögetés gördülékenyen és biztonságban menjen fontos a megfelelő böngésző kiválasztása. A weboldalak megjelenítésének sebességében már nagyjából mindegyik nagyobb browser hasonlít. (A gyorsaság inkább az internetkapcsolattól függ.) Az azonban nem mindegy, hogy például egy új böngésző fül nyitására mennyit kell várni, és hogy vannak-e olyan rejtett hibák, amelyeket kihasználva a bűnözők kárt tehetnek számítógépünkben.

Újabban minden magára valamit adó szörf-program rendelkezik fülekkel, hogy egy ablakban könnyebben váltsunk a különböző weboldalak között. Egyre gyakrabban ehet kezdeni a böngészést az úgynevezett csempefalról, ahol a leggyakrabban látogatott oldalakat sorolják fel kis képekkel. a menüsor se’ menő már, inkább a lapfülek foglalják el az ablak felső szegélyét. Egy ideje pedig a minimális elvárások között említik a Privát böngészés nevű funkciót. (Ezt bekapcsolva a számítógép nem tárolja böngészési előzményeket; az internetszolgáltató azonban igen.) És szintén alapvető, hogy a weboldal címét és a keresést is egy helyen intézhetjük. Fő a kényelem!


Európában divatos nem Internet Explorert használni. A Microsoft böngészőjével kapcsolatban biztonsági és erkölcsi aggályok is felmerültek. A piacvezetői pozíció talán kevésbé sarkalta a fejlesztőket arra, hogy biztonságos programot írjanak, de a cég hírnevét alaposan megtépázták a vádak, miszerint megsértik a gazdasági verseny szabályait azzal, hogy az Explorert alapértelmezésként integrálták a Windows operációs rendszerébe. De még így is inkább azt mondhatjuk, hogy ez a böngésző nem divatos, az emberek ugyanis használják, méghozzá sokan. Jelenleg a 9. verziónál tart a szoftver, ezt már bátran használhatjuk; igaz lomhasága miatt kevesen szeretik.

A Mozilla Firefox népszerű böngésző, mégis kevesebben használják, mint a Microsoft termékét. Európában a második helyen áll a használatai statisztikában. Néhány éve még a legjobbnak járó díjat is elvihette volna, most - memóriaigénye miatt - ezt már jó szívvel nem mondhatnánk. Szolgáltatásaival egy ideje inkább már követő üzemmódba kapcsolt, míg korábban diktálta a divatot. A weblapok fejlesztői kedvelik-e programot, ezért számíthatunk arra, hogy az oldalak túlnyomó többsége megfelelően jelenik meg. A Firefox fejlesztőinek nem tetszhetett, hogy már minden jó browser magas verziószámmal működik, miközben ők csak a negyediknél jártak. A hiúsági kérdésből rövid idő alatt eljutottunk a nyolcas verzióig, ám ez már korántsem tükröz akkora fejlődést, mint korábban akár egy ugrás.

A böngészőverseny új szereplője a Google Chrome. Karcsú megjelenésével és minimalista dizájnjával hódít. Dinamikusan fejlődik népszerűsége és rövid idő alatt a harmadik helyre érkezett be a népszerűségi versenyben. Az egyik legtöbb szabványt támogató program. Társaival ellentétben rémisztően egyszerű a telepítése: nagyjából 15 másodpercig tart, a net sebességétől függően; ráadásul a folyamat szinte egyáltalán nem igényel különösebb beavatkozást. Ez jó, az átlagember ugyanis nem szereti a bonyolult telepítő programokat. A Chrome most a 15. verziónál tart. Nagyjából 5 év alatt jutottak el ide, újabb öt év múlva már akár második vagy első helyen is befuthatnak a használati statisztikában.

Végül nem feledkezünk meg a méltánytalanul hanyagolt Opera böngészőről sem. Nagyon okos, nagyon gyors, és szinte ismeretlen. Az Operát az Opera Software, egy Oslóban jelenleg is működő norvég cég készíti. Az Opera vezető pozíciót szerzett az okostelefonok és PDA készülékek böngészői között a kis képernyős megjelenítés technológiájának köszönhetően. A jelentősebb böngészőkhöz mérten az Opera igen kis méretű - annak ellenére, hogy funkcionalitása sokkal szélesebb körű, és magas szinten követi a webes szabványokat. Most a 11-es verziót tölthetjük gépünkre, amit kipróbálásra ajánlok mindenkinek.
 

közösség

további frisss

lap tetejére