Úton kell maradni
„ Aktív időskor = egészséges időskor” - ez volt a mottója az idei Egészségnapoknak, és ez volt a vezérmotívuma dr. Papp Lajos díszelőadásának is. A professzor kiemelte: ő soha nem hív senkit idősnek, legfeljebb szépkorúnak. A szépkorúság pedig nem egyelő a betegséggel, az csak a korlátaink szűkülése. Ahogy idősödünk, úgy keskenyedik az út, és a cél az, hogy mindenképpen rajta maradjunk.
Aztán beszélt egy népcsoportról, mely a Himalájánál él, ahol az átlagéletkor 105-110 év, ahol nem ismerik a daganatos megbetegedéseket és a szívinfarktust. Végelgyengülésben halnak meg, ahogy a Biblia írja… Sokan próbálták már megfejteni a titkukat, ami bizonyos, hogy ők naponta 8-10 órát mozognak, a barack az egyik fő eledelük és nem esznek cukrot.
Dr. Papp Lajos emlékeztetett: őseink egytizednyi cukrot ettek, mint mi ma. Az édesítő rosszabb, mint a cukor, de a méz az kiválóan helyettesíti és nagyon egészséges- tette hozzá. És tessék mozogni- figyelmeztetett. A 60 év felettiek inkább sétáljanak, nem kell lefutni a maratont, csak ne hagyjuk hogy berozsdásodjunk, mert akkor berozsdásodik a szívünk és az ereink is...
„ Amit én ehetek, azt a disznó nem eheti”
A hosszú élet egyik feltétele a táplálkozásban rejlik: lehetőleg minél kevesebb húst együnk, nem véletlenül van a 40 napos böjt- ennyi kell ugyanis, hogy a méreganyagok kiürüljenek a szervezetünkből. Papp Lajos azt tanácsolta, jobb, ha többször tartunk rövidebb tisztítókúrát.
-Kedves szépkorúak, mit is mond maguknak az orvos, hogy ne egyenek szalonnát?- folytatta. Én azt mondom: annak a disznónak a szalonnája, melyet otthon neveltek fel, nagyon egészséges; a multiban kaphatóval azonban ne mérgezzék magukat- mondta. Az EU megszabta, hogy nem lehet moslékkal etetni a disznókat, akkor ez azt jelenti, hogy amit én megehetek, ő nem? A professzor arra kérte a hallgatóságot, hogy ne felejtsék el a régi praktikákat, és a tudásukat adják át az ifjú generációnak.
A szeretet az immunrendszerünk legfőbb tényezője
Minden összefügg, mindennel- meséli tapasztalatait. Gondolkodtunk-e már azon, hogy ha olyan kémiai anyagot tesznek a krumpliba, hogy azt ne támadja meg a krumplibogár, akkor a krumpli nem minket fog-e megtámadni? És ez így van a hússal, a mosogatószerekkel, és a gyógyszerekkel is… Szépen lassan megölnek bennünket, mert ebben van a pénz.
Fussunk, sétáljunk, legyünk sokat a napon, együnk meg napi fél kiló zöldséget, illetve gyümölcsöt, és szeressünk… A szeretet az immunrendszerünk legfőbb védekezője- fogalmazott dr. Papp Lajos. Minden veszekedéssel megöljük egy kicsit magunkat és a másikat, és minden jó szóval adunk egy kicsit. Ezért kéne sok-sok unoka a betegeskedő nagypapa és nagymama mellé. A szeretet életet ment.