Bár jogszabály nem tiltja a házi készítésű sütemények bevitelét a gyermekintézményekbe, ám az oktatási intézmény döntése, hogy beengedi-e az ellenőrizetlen háztartásokból származó otthoni készítményeket, vagy sem – írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Facebookon közzétett posztjában.
Milyen kockázatokkal jár a sütemény bevitele?
Ha az intézmény megengedi a házi sütemények bevitelét, akkor a Nébih szerint minden esetben tájékoztatnia kell a szülőket a lehetséges kockázatokról is, hisz „ahány ház, annyi szokás”, vagyis eltérőek lehetnek a higiéniai állapotok, vagy épp az élelmiszerbiztonsági szabályokat sem feltétlenül követik a háziasszonyok.
A gyermekintézményben házi, otthon készített sütemények bevitele, közös fogyasztása tehát élelmiszerbiztonsági szempontból még alkalmilag sem támogatható
– írja a Nébih.
A cukrászdából származó sütemények is bajt okozhatnak
Az oktatási intézmények általában engedélyezni szokták az élelmiszer-vállalkozótól (cukrászda, élelmiszerbolt) vásárolt sütemények bevitelét az intézménybe. Ám, fontos hangsúlyozni, hogy az élelmiszer-vállalkozó csak az átadásig felel az édességért. Így a szállítás során bekövetkezett esetleges szennyeződés vagy a hűtési lánc megszakadása élelmiszerbiztonsági kockázatot eredményezhet.
Ezenfelül mindig ajánlott egy allergén információkat tartalmazó dokumentumot vagy számlát kérni a szülők által vásárolt sütemények mellé.
A szakértők szerint az a legjobb, ha maga az intézmény rendeli meg a gyermekek számára a tortát vagy süteményt, ezzel megelőzve a szállításból fakadó kockázatot is, írja a Nébih.
Összességében elmondható, hogy az iskolai rendezvényekre (például születésnap vagy farsang) biztonságosabb az élelmiszer-vállalkozó által előállított, különleges tárolási körülményeket nem igénylő keksz, pogácsa és sütemény bevitele.
Forrás: nosalty.hu