A hivatal szerint elsősorban az Izrael és a Hamász palesztin szélsőséges szervezet fegyveresei között kiéleződött gázai konfliktus, valamint a tavaly Dániában elkövetett Korán-égetések járultak hozzá a biztonsági helyzet romlásához - írja a Magyar Nemzet.
A PET fenntartotta az országban jelenleg érvényben lévő 4-es általános fenyegetettségi szintet, amely a második legmagasabb az 1-5-ig terjedő skálán. Azonban elmondásuk szerint a terrorfenyegetettség kockázata az adott szinten belül magasabb lett.
Az Izrael és több militáns csoport közötti konfliktus természetesen sokakat aggaszt, köztük Dániát is
– áll a PET közleményében.
A konfliktus jelentős radikalizációs és mobilizációs potenciált is rejt magában, amelyek képesek lehetnek aktivizálni a Dániában lévő szereplőket spontán vagy tervezett akciókra, beleértve a terrortámadásokat is.
Dániában és Svédországban tavaly több alkalommal elégették vagy más módon meggyalázták a muszlimok szent könyvének példányait. A Korán-égetések felháborodást és erőszakba hajló tüntetéseket váltottak ki a muszlim lakosságú országokban.
A dán parlament decemberben olyan törvényt fogadott el, amely megtiltja a Korán elégetését nyilvános helyen, ezzel próbálva enyhíteni a muszlim országokkal kialakult feszültséget.
Más északi országok is hasonlóan jártak el, tavaly augusztusban Svédország kénytelen volt a második legmagasabb szintre emelni a terrorfenyegetettségi szintet, és figyelmeztetni állampolgárait esetleges dzsihadista támadások veszélyére bel- és külföldön egyaránt.
Borítókép: A rendőrség őrködik egy halálos lövöldözés helyszínén 2022. július 4-én, Dániában (Fotó: Thibault Savary/AFP)
Forrás: magyarnemzet.hu