Vb-beharangozó: Vasárnap útjára indul a labda Katarban

Horváth Vilmos • 2022. november 16., szerda •
Nem kétséges, hogy minden idők egyik legérdekesebb labdarúgó-világbajnoksága következik. A milliók által várt tornát először rendezik télen, a helyszín, a focimúlt nélküli Katar pedig már a rendezés tíz évvel ezelőtti elnyerésekor óriási indulatokat váltott ki.
Vb-beharangozó: Vasárnap útjára indul a labda Katarban

Így vagy úgy, de vasárnap este útjára indul a labda, az olimpiai játékok utáni második legnagyobb sportseregszemlén. A mindezen körülményektől függetlenül izgalmasnak ígérkező vb apropóján az Akmé Kft. támogatásával a Rádió 1 Szombathely Facebook-oldalán hamarosan tippjáték indul, amelyhez az alábbiakban igyekszünk kedvet csinálni és hasznos információkat adni.

A dúsgazdag házigazda

Amikor 2010-ben a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség végrehajtó bizottságának 22 tagja a 2022-es világbajnokság rendezési jogát Katarnak ítélte, a „civilizált focivilágban” sokan felhördültek. Az ország mérete, zárt iszlám kultúrája, a focikultúra majdnem teljes hiánya, a hőség mind olyan tényezők voltak, amelyek a perzsa-öbölbeli miniállam ellen szóltak. De mint mondani szokás, van az a pénz…


Dohában a  fényűzés az épületeken is látszik

Katarban pedig bőven van az a pénz. A kőolajból és földgázból származó bevételeknek köszönhetően Katar - méretéhez képest - a világ egyik leggazdagabb országának számít, az egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem szempontjából rendszerint dobogós helyet foglal el. Az eltelt tizenkét év alatt Katar a semmiből felépítette azt az infrastruktúrát, amellyel november 20. és december 18. között vendégül láthatja a világ legnépszerűbb sportjának világbajnokságát. A világ eddigi legdrágább sporteseménye lesz a katari vb, hiszen eddig hozzávetőlegesen 220 milliárd dollárt költöttek el (68.000 milliárd forint!), ami elképesztő összeg. Ezt a pénzt világszínvonalú infrastruktúra kiépítésére, új utakra, tömegközlekedésre, hotelekre és sportlétesítményekre költötték el.
 
Csúcstechnológiás stadionok

Katarnak a rendezési jog elnyerésekor egyetlen (!) vb-mérkőzésre alkalmas létesítménye volt, a dohai Halífa Nemzetközi Stadion. 2010 óta hét csúcstechnológiás arénát húztak fel, amelyek esetében nagyon fontos szempont volt, hogy a vb lejárta után visszabonthatók vagy elbonthatók, átalakíthatók legyenek, hiszen a 2,8 millió lakosú országnak nincs szüksége ennyi és ilyen szinten felszerelt stadionokra. Az sem mellékes részlet, hogy a stadionok nagyon közel vannak egymáshoz. A Dohától 35 kilométerre lévő al-Horban épített al-Bajt Stadion a „legfélreesőbb” létesítmény, a szurkolók 40-50 perces úttal bármelyik stadionba könnyűszerrel eljuthatnak. Az eseményre másfél millió szurkolót várnak a 2,8 millió lakosú Katarba, ami azt jelenti, hogy jelentősen fellendül a turizmus, és a vendéglátás bevételei is megsokszorozódnak majd.


Az al-vakrai, 45 ezer férőhelyes Al-Janoub Stadion. Zaha Hadid építésznő tervezte

A torna menete

A nyitómeccsen vasárnap 17 órakor a házigazda Katar Ecuador gárdájával csap össze. Ez lesz egyébként az utolsó vb, amelyen 32 résztvevő lesz. A FIFA ugyanis a 2026. évi, az USA-ban, Kanadában és Mexikóban rendezendő tornát már 48 csapattal bonyolítja le.
Most tehát nyolc helyszínen, 32 nemzeti gárdának, összesen 64 mérkőzésen szurkolhatunk a 22. labdarúgó-világbajnokságon. A csapatokat nyolc, egyenként négyfős csoportra osztották, mindegyik kvartettből az első kettő jut az egyenes kieséses szakaszba.


Négy éve a franciák ünnepelhettek

A csoportok

A-CSOPORT: Katar, Hollandia, Szenegál, Ecuador
B-CSOPORT: Anglia, Egyesült Államok, Irán, Wales
C-CSOPORT: Argentína, Mexikó, Lengyelország, Szaúd-Arábia
D-CSOPORT: Franciaország, Dánia, Tunézia, Ausztrália
E-CSOPORT: Spanyolország, Németország, Japán, Costa Rica
F-CSOPORT: Belgium, Horvátország, Marokkó, Kanada
G-CSOPORT: Brazília, Svájc, Szerbia, Kamerun
H-CSOPORT: Portugália, Uruguay, Dél-Korea, Ghána

Nagy csillagok utolsó esélye

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi és Luka Modrić. Három kiváló játékos, három aranylabdás, akikben az is közös, hogy egyikük sem nyert még világbajnokságot. Messi 2014-ben, Modrić pedig 2018-ban már maga mögött tudhat egy-egy elbukott finálét. Ha a mostani erőviszonyokat vesszük figyelembe, akkor Messi tűnik a leginkább esélyesnek arra, hogy Argentína színeiben a december 18-i döntő után felemelhesse a Világkupát. Nem zárható ki azonban, hogy a szintén ötödik világbajnokságán részt vevő Cristiano Ronaldo jó erőkből álló Portugáliája hódítsa el a serleget.


Szép búcsúban bízó aranylabdások

Rajtuk kívül további sztárok búcsúfellépése valószínűsíthető. A gólvágó lengyel Robert Lewandowski  a friss aranylabdás Karim Benzemával együtt 34 évesen, a németek klasszis kapusa, Manuel Neuer és a franciák szintén világbajnok hálóőre, Hugo Lloris 36 évesen alighanem utoljára lép a focivilág legfontosabb pódiumára. Miként a győzelemre esélyes brazilok két kiváló védője, a 38 éves Thiago Silva és a 39 éves Dani Alvés, a remek argentin szélső, a 34 éves Angel di Maria, valamint a két uruguayi klasszis, a 35 éves Luis Suárez és Edinson Cavani.

Ifjú titánok – a közeljövő sztárjai

A nagy generáció után most nézzük meg, hogy – a vb-n részt vevő labdarúgók közül - a következő évtizedben kik határozhatják meg a sportág arculatát?

Az egyik ilyen a mindössze 19 esztendős Barcelona-játékos Pedri, aki a spanyol válogatott egyik vezére lehet már a katari vb-n. A tavalyi Európa-bajnokságon a torna legjobb fiatalja címet is megkapta, illetve bekerült a kontinensviadal álomcsapatába is. 

Szintén 19 éves az idei szezonban 22 mérkőzésen 9 gólt szerző és 3 gólpasszt adó angol Jude Bellingham. A Dortmund támadója a tavalyi Európa-bajnokságon mindössze 17 éves és 349 napos volt, amivel a nagy tornák tekintetében az angol válogatott történetének valaha volt legfiatalabb pályára lépő játékosa volt. Technikai tudása és vezetői egyénisége sokat lendíthet a Háromoroszlánosok teljesítményén.

 

Jamal Musiala 19 évesen egy európai topliga sztárcsapat alapembere, meghatározó játékosa. Ez mindent elárul tehetségéről és tudásáról. Ifjú kora ellenére ezidáig már több mint 100 alkalommal ölthette magára a Bayern München mezét, és már 17-szeres német válogatott. Hansi Flick keze alatt mutatkozott be a Bundesligában, most a vébén pedig a már szövetségi kapitányként dolgozó Flick irányítása alatt válhat ifjú tehetségből világklasszis labdarúgóvá.

 

A 22 esztendős Aurelian Tchouameni számára is óriási kihívás lesz a torna. A Real Madrid 80 millió euróért vásárolt játékosának élete első nagy nemzetközi tornáján, a címvédő francia csapatban kell betöltenie azt az űrt, amit Kanté és Pogba hiánya okozott. Tisztában van ezzel ő maga is, hiszen a közelmúltban a L’Equipe-nek úgy nyilatkozott, készen áll élete első nagy megmérettetésére. Tudja, hogy nagy rajta a teher, de gyerekként erről álmodott, és ha a nagy futballistáknál eljön ez a pillanat, készen kell állni, és ő is úgy érzi, minden megvan benne ehhez.

Brazília, Argentína és Franciaország a legesélyesebbek dobogóján

 

A végső győzelemre a legnagyobb esélyes - a Tippmix és a Tippmixpro nyereményszorzói szerint - az ötszörös világbajnok Brazília. A selecao-t a nagy rivális Argentína követi, a harmadik helyen pedig a címvédő Franciaország áll. Az angolok, németek és a spanyolok tartoznak még a komoly esélyesek közé - a hazai szerencsejáték szervezők szerint.

Az oddszok az alábbiak:

•    Brazília…………….. 4,60
•    Argentína………… 6,00
•    Franciaország…… 6,50 
•    Anglia…………….. 8,25
•    Spanyolország……8,50
•    Németország……10,00
•    Hollandia……….. 12,00
•    Portugália………. 13,50
•    Belgium…………. 15,00
•    Dánia……………. 26,00

Egy kis múltidézés

 


Az első világbajnok

Hogy ki nyeri az idei világbajnokságot, azt mi sem tudhatjuk. Még az is előfordulhat, hogy új név kerül fel a Világkupára. A világbajnokságok eddigi 92 éve alatt, a 21 tornán 8 különböző válogatott nyerte el a trófeát. Az eddigi győztesek a következők voltak:

•    1930: Uruguay
•    1934: Olaszország
•    1938: Olaszország
•    1950: Uruguay
•    1954: NSZK
•    1958: Brazília
•    1962: Brazília
•    1966: Anglia
•    1970: Brazília
•    1974: NSZK
•    1978: Argentína
•    1982: Olaszország
•    1986: Argentína
•    1990: NSZK
•    1994: Brazília
•    1998: Franciaország
•    2002: Brazília
•    2006: Olaszország
•    2010: Spanyolország
•    2014: Németország
•    2018: Franciaország
 

közösség

további frisss

lap tetejére