A Nutella nem akárhogy ünnepli a 60. születésnapját: vegán kiadást dobott a piacra. A Ferrero Franciaországban, Belgiumban és Olaszországban már meg is kezdte az új termék értékesítést. A különleges változatot zöld csomagolás jelöli – írja a Mandiner.
A Ferrero élelmiszeripari óriáscég azért döntött az új termék bevezetése mellett, mert szeretné a jövőben kielégíteni az állati eredetű termékeket mellőző fogyasztók igényeit – közölték nemrég egy közleményükben.
Az új receptúra szerint készült termékekben sovány tejpor helyett növényi összetevőket, például csicseriborsót és rizsszirupot használnak. Ugyanakkor figyelmeztettek, hogy
mivel a vegán Nutellát olyan üzemben gyártják, ahol tejet is kezelnek, nem alkalmasak tejfehérje-allergiások általi fogyasztásra.
Vajon kisebb a vegán változat karbonlábnyoma?
Az Euronews összeállításában megjegyezték, hogy a tehéntej helyettesítése kevésbé szén-dioxid-intenzív termékekkel azt jelenti, hogy
a vegán Nutella kevésbé káros a bolygóra, mint a többi, hagyományos recept szerint készült áru.
Corentin Biardeau, a The Shift Project klímavédelmi agytröszt mezőgazdasági és élelmiszermérnöke a lappal ismertette, még ha bocsátanak is ki némi metánt,a növényi fehérjék jobbak az éghajlat szempontjából, mint a tejfehérje.
Ezt alátámasztják a CarbonCloud szén-dioxid-számláló platform adatai is. Számításaik szerint a sovány tejpor majdnem 15,5-ször annyi szén-dioxidot termel, mint a csicseriborsó.
Az összeállításban arra is kitértek, hogy a Nutella receptjének csak kis részét – 8,7 százalékát – teszi ki a tej. Az élelmiszermérnök ugyanakkor rámutatott, hogy
ha Ferrero valóban környezetbarát termékre törekedett volna, akkor először a pálmaolajat kellett volna helyettesítenie.
A pálmaolaj nagyban hozzájárul az erdőirtáshoz Délkelet-Ázsiában, mégis továbbra is kulcsfontosságú alapanyaga a receptnek, bár pontos mennyisége nem szerepel a termék címkéjén.
Az olcsó és verhetetlen hozamú pálmaolaj a világon a legszélesebb körben fogyasztott növényi olaj.
A főként Indonéziában és Malajziában termelt pálmaolaj 80 százalékát élelmiszeripari, 10 százalékát kozmetikai, 10 százalékát pedig bioüzemanyagként használják fel.
Pedig az olyan alternatívák, mint a repce- és a napraforgóolaj a francia környezetvédelmi ügynökség, a Agribalyse adatbázisa szerint sokal kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki, mint a pálmaolaj.
Miért drágább a vegán verzió?
Az Euronews végül arra is kitért, hogy egyes szakértők épp a fentiek miatt megkérdőjelezik a vegán terméknek az árát is, amelyek jócskán meghaladják a tejalapúékat.
Míg egy 350 grammos üveg vegán Nutella kilója majdnem 12 euróba kerül, addig a klasszikus változat kilója 6 és 11 euró között mozog (Magyarországon a hagyományos, 400 grammos kiszerelés 1500-1900 forintba kerül átlagosan – szerk.).
„Meglepődtünk, hogy a vegán változat drágább,
pedig a növényi fehérjék olcsóbbak, mint a tej,
amit önmagában valószínűleg nem fizetnek elég magas áron a gazdáknak” – tette hozzá a a The Shift Project munkatársa.
Hódít a vegán étrend
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt korábban, a vegán termékek is egyre nagyobb teret kérnek maguknak a boltok polcain és az étlapokon is. Sőt, nemrég hódítani kezdett a reforméletmód és a fogyókúrázók körében is a cukormentes, vegán étrend.
A dietetikusok ennek az összeállítása során a tápanyagdúsabb összetevőkre, például a teljes értékű gyümölcsökre, zöldségekre és hüvelyesekre helyezték a hangsúlyt.
A szakértők azt is megjegyezték, a növényi alapú vegetáriánus étrend követése összefüggésbe hozható a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának vagy kialakulásának csökkentésével , a vércukorszint javulásával és a vérzsír (koleszterin) szintjének javulásával.