„Vajon mitől más ez este, mint a többi?” – Márkus Sándor a pészách ünnepéről

• 2020. április 13., hétfő •
Több mint 3300 éve az ősi Egyiptomban feltűnt egy egyszerű pásztorember, Mózes, hogy egy rabszorgasorba taszított népnek a szabadulást hirdesse. Ezekben a napokban a világ zsidósága arról a sorsdöntő eseményről emlékezik meg, amikor az Örökkévaló kiszabadította népét az egyiptomi fáraó elnyomása alól. A Peszach ősi hagyományairól Márkus Sándorral, a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnökével beszélgettünk.
„Vajon mitől más ez este, mint a többi?” – Márkus Sándor a pészách ünnepéről

Április 8-tól 16-ig a zsidók világszerte a pészáchot ünneplik. Mire emlékezik ilyenkor az izraelita közösség? 
A Peszach szó elkerülést jelent, jelentőségét, a zsidóság a több mint 3300 éve Egyiptomból történt kivonulás adja. Kétszáztíz év rabszolgaságot követően az Örökkévaló megszabadította és kivezette népét Egyiptom földjéről. Azóta ünnepeli a zsidóság e csodás történetet minden év tavaszán 8 napon át, mivel ennyi idő kellett, hogy a Vörös tenger megnyílásával szabad emberek lehessenek.
 
A pészách kezdetét megelőzi a széder este, amit az egész család együtt tölt. Miben különbözik ez egy szokásos családi vacsorától? 
A Peszach első estéjén úgynevezett Szédert ülünk, ami egy családi vacsora, ahol a családfő elmeséli a kivonulás csodás történetét a Haggadának nevezett, a bölcseink által összeállított történetek, imák és áldások felolvasásával. Mindezt egy különleges és bőséges ünnepi lakoma követi. Az ilyenkor használt edényeket kizárólag ezen az ünnepen szervírozzuk az asztalra.

Milyen tradicionális ételek kerülnek az ünnepi asztalra? 
A Széder estén 4 pohár bor elfogyasztásával arra emlékezünk, hogy az Örökkévaló kinyilatkoztatta, hogy „kivezetlek, megváltalak, népemmé teszlek és megmentelek bennetek.” Mint legtöbb ünnepünkön, ezen is a főszerep a gyerekeké, akiknek feltesszük a kérdést, „vajon mitől más ez az este, mint a többi?” és a jó válaszért ajándék jár. A vacsoránál egy hely üresen marad, mivel bármikor betoppanhat a Messiás. Az ünnepi asztalon a Széder tálon olyan ételek is vannak, ami a kivonulásra emlékeztetnek:  a keserű fű például a keserves és hosszú utat jelzi, amíg rátaláltunk az őshazára; a csirke nyak pedig az elégtelen étkezést,  a hús hiányát jelenti.

Van olyan étel, amitől viszont tartózkodniuk kell?
Ezen az ünnepen nem fogyasztunk kovászos ételeket, sőt az ünnep előtt alapos takarítással még a morzsákat is eltüntetjük. Ezzel is emlékezünk a kivonulásra, ahol oly gyorsan kellett elhagyni Egyiptomot, hogy nem volt idő a kenyér kelesztésére. Ezért pászkát, (kovásztalan kenyér) teszünk a terített asztalra.  
 
Mint említette, a széder estét a hívő zsidók a családjuk körében töltik. A közösségi vacsora miben más, mint a családi? 

A közösségi vacsora hasonlóan zajlik, mint a családi, de ekkor Rabbi tart előadást az ünnep jelentőségéről, melyet ima követ.
 
Mai, rohanó világunkban előfordul, hogy az állandó utazás miatt hosszabb ideig távol kell lennünk otthonunktól.  Előfordul, hogy egy hívő zsidó az utazásai, munkája miatt nem tud részt venni a széder estén? 
Én nem tudok olyan zsidó emberről, aki ezen a három zarándok ünnep egyikén ne a család és a zsidó közösség körében töltötte volna a Széder estét. Nagyon fontos, hogy megtartsuk több évezredes történelmünk kiemelkedő ünnepeit, melyek közül ez az egyik igazán családias és szoros közösségi megemlékezés. A Szombathelyi zsidóság, a mostanit kivéve, csaknem teljes létszámban vett  minden évben részt, a közösségi Pészachi, Széder vacsorán.
 

közösség

további frisss

lap tetejére