Mit takar az autóelektronikai műszerész képzés?
Főként az autó elektronikai részeivel foglalkozunk, de természetesen szerelünk is, ez nélkülözhetetlen. Az alkatrészeket tudni kell kiszerelni, cserélni, javítani. Ha a kábelekben hiba van, tudni kell megtalálni, feltárni, a hibát pontosítani.
Megcáfolod azt a tévhitet, hogy egy mai autószerelőnek csak a megfelelő műszerekre kell feltennie a járművet?
Persze rá kell rakni a műszerekre az autót, ha elsőre nem látszik vagy nem hallatszik a hiba. Ki kell deríteni, hogy miért írja ki az autó az adott hibát. Ezután azonban mindenképpen fel kell tárni az okokat, meg kell nézni a lehetséges hibát, mert az is lehetséges, hogy nem az alkatrész rossz, hanem csak a kábel szakadt el.
Nem minden tanuló megy versenyekre. Te miért vállaltad?
Tizedik évfolyamon kicsit elbizonytalanodtam, hogy ezt a területet szeretném-e tanulni, de az év végi gyakorlat helyre rántott, és utána már biztos voltam benne, hogy igen, jó helyen vagyok, meg akarom csinálni. A tanáraim mondták, hogy menjünk versenyekre, próbáljuk meg, mit veszíthetünk! És igazuk van, így jött össze.
Hogy zajlott a felkészülés?
Eleinte az elméleti írásbeli fordulóra gyakoroltam, átolvastam a tananyagot. A márciusi elődöntőre már jobban tanultam, autószerelő ismerőssel is beszélgettem, és a suliban is jobban foglalkoztam vele. Átnéztünk mindent, amit tudtunk, és elmentünk Sopronba, de szombathelyi műhelyekben is körülnéztünk.
Mik a terveid a jövőre nézve?
Idén megszerzem az autóelektronikai műszerész képesítést, jövőre pedig leteszem a mechatronikust. Egy ideig itthon szeretnék dolgozni, de öt-hat év múlva nem kizárt, hogy külföldön próbálok szerencsét. Valamennyi szakmai nyelvet is tanulunk, el is tudnék boldogulni vele. Elsősorban azonban itt, Szombathelyen vagy a környéken szeretnék elhelyezkedni majd egy műhelyben.
A fiatalok kihasználják az utolsó tanítási napokat a jövő heti verseny előtt, még belefér néhány felkészülési óra - teszi hozzá beszélgetésünk után Haklits Tamás tanár úr, aki megjegyzi, hogy közben Európa-bajnokság is lesz autószerelésből, és van tanítványa, aki párhuzamosan mindkét versenyen indul. Ilyen Németh Patrik, akinek különösen kemény lesz ez a pár nap. További két savariás tanuló vesz részt az autószerelő Eb-n, így egy kibővült csapattal vágnak neki vasárnap a fővárosi útnak. Köztük lesz az a volt diákjuk, Ölbei Zsolt is, aki a világbajnokságon most az országot képviseli majd.
Mindannyiukra büszke az intézmény, és a tapasztalat azt mutatja, hogy a versenyek bizony motiválják a fiatalokat. Sőt, a továbbtanulás előtt álló 8. osztályosok körében is népszerűbb az a szakma, amely ilyen eredményes végzősöket nevel ki - mondjuk a Savariában.