Számtalan előnye van a lerövidített munkahétnek – az alkalmazottak munka és magánélet közötti egyensúlya is helyrebillen, ami hozzájárul kiegyensúlyozottságukhoz is – állapítják meg egy friss tanulmányban.
A tanulmányt koordináló 4 Day Week Global nonprofit szervezet új kutatása 41 cég alkalmazottainak egészségi állapotát, jólétét és termelékenységét is nyomon követte másfél éven keresztül. Az alkalmazottak átlagos munkaideje 38-ról, 33 óra alá csökkent, amit már csak egy hajszál választ el a 32 órától, azaz a négynapos munkahéttől -olvasható a Világgazdaságon.
A társaságok több módszert is kitaláltak a hatékonyság emelésére, és nem csak a munkaintenzitás növelésére hagyatkoztak. Időt takarítottak meg a kevesebb megbeszéléssel, leegyszerűsítették a kommunikációt, és a munkát megzavaró tényezőket is igyekeztek kiszűrni.
A tanulmány eredménye az lett, hogy a négynapos hétre való átállás előnyei tartósak lehetnek, és idővel fokozódhatnak, nem pedig eltűnhetnek.
Gyakran elhangzik az a vád, hogy a rövidebb munkahét előnyeit nem lehet fenntartani, az újdonság varázsa elmúlik. A mi kísérletünk egy évnél is hosszabb volt, és az eredmények mást mutatnak
– hangsúlyozta Dale Whelean, a 4 Day Week vezérigazgatója. Egyúttal azt is hangsúlyozta, ahelyett, hogy az előnyökhöz „hozzászoktak volna” a munkavállalók, a pozitívumok egyre egyértelműbbé váltak, amit ígéretesnek tart, és úgy véli, hogy ez egy fontos érv lehet a modellváltás szempontjából.
Ugyanakkor a kiégési ráta emelkedett, és a dolgozók munkával való elégedettsége csökkent, igaz mindkét mutató a korábbiaknál jobb értéken stabilizálódott. Emellett
nőtt a vállalatok munkaerő-felvételi hajlandósága és -megtartási képessége is,
ugyanis a felmondani készülő munkavállalók letettek elképzelésükről. Összességében a teszt végén egyik cég sem jelezte, hogy visszatérne az ötnapos munkahéthez.
Fotó: shutterstock
Forrás: vg.hu