Új lakók érkeztek a Kámoni Arborétumba

• 2020. május 02., szombat •
Az intézet a napokban tette közzé közösségi oldalán, hogy egy pettyes gőte családot fogadott be.
Új lakók érkeztek a Kámoni Arborétumba

"Egy úr hozta be őket, aki azt megelőzően telefonon keresett meg minket, hogy szívesen felajánlaná a kis állatokat az arborétum számára. Védett kétéltűekről van szó, amelyeket az úriember csatornatisztítás közben talált és azt mondta, elpusztultak volna, ha nem szedi ki őket.

A pettyes gőték a vizes élőhelyeket kedvelik, ennek megfelelően az arborétum középső tavánál, a dendrokolor tónál helyeztük el az egyedeket.

Reméljük, fúk, lányok jól érzik majd magukat a dendrokolor sziklakert környezetében" - tájékoztatta lapunkat Németh Gábor arborétumvezető.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület leírása alapján a kistermetű gőte, legfeljebb 10-11 cm hosszúra nő meg. A kifejlett egyedek között a nászidőszakban jellegzetes ivari kétalakúság figyelhető meg, ami a színezetben is megnyilvánul. A hímek látványosan tarka nászruhát viselnek: alapszínük világos szürkésbarna vagy olajzöld, a fejükön 6–7 hosszanti sötét csík, a testen elszórtan kerek, sötét pettyek találhatók. A háttaraj cakkos vagy hullámos, és megszakítás nélkül megy át a farokvitorlába, a pettyes mintázat ezeken is megtalálható. A farokvitorla alsó része a farok alatt égszínkék vagy gyöngyházszínű sávot viselhet, ami lehet halványabb vagy kifejezettebb.  

A kifejlett gőték életük javát a szárazföldön töltik, ahol nappal kövek, farönkök alatt rejtőzködnek, éjjel járnak táplálék után. Lassú mozgású gerincteleneket, ízeltlábúakat, férgeket, csigákat zsákmányolnak. Nyár folyamán, különösen, ha az időjárás száraz, meglehetősen inaktívak. Ősszel sokszor tömegesen lehet találkozni velük, ahogy a megfelelő telelőhelyek felé vándorolnak. Az időjárástól függően akár már február végén–március elején előjönnek, és elfoglalják a szaporodóhelyként szolgáló vizeket.

A pettyes gőte az ország egész területén gyakori, ahol szaporodásra alkalmas víztestet talál. Középhegységi és alföldi tájakon egyaránt előfordul. A tavaszi és őszi vándorlás alkalmával gyakran válik gázolás áldozatává, ezt megfelelő terelőrendszerek és átjárók építésével, illetve célzott mentőakciókkal lehet mérsékelni. Természetvédelmi értéke 10 000 Ft.

közösség

további frisss

lap tetejére