A magyarországi szervezett életmentés 133. és az Országos Mentőszolgálat fennállásának 72. évfordulóját ünnepeljük ma. Ezen a napon tisztelettel és elismeréssel adózunk a mentők embert próbáló áldásos tevékenysége előtt. Az Országos Mentőszolgálat évente mintegy 1,2 millió embert lát el szakszerűen. A jelenlegi járványügyi veszélyhelyzet rámutatott, hogy a mentők fáradhatatlan munkája fő pillére az egészségügynek.
A szervezet Önkéntes Mentőegyesületként alakult meg 1887. május 10-én Budapesten Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. 1948-ig társadalmi egyesületek kezében volt a mentés ügye, majd létrejött az Országos Mentőszolgálat. Így vált a mentés állami feladattá. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant. Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították.
Vas megyében minden esztendőben megünneplik a mentők napját, az ideit azonban átírta a járvány. Vasárnap a megyeszékhely mentőállomásán Puskás Tivadar korábbi polgármester, Illés Károly a városi közgyűlés Fidesz-KDNP frakciójának vezetője, valamint Gál Sándor a szombathelyi Fidesz alelnöke köszöntötte a mentésügyi bajtársakat. Illés Károly továbbította a résztvevőknek Hende Csabának, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökének - aki egyben a Vas Megyei Mentésügyi Alapítvány kuratóriumának tagja is - köszönetét, háláját és elismerését a mentők emberfeletti munkájáért. "Mi is nagyon hálásak vagyunk a tevékenységükért, nemcsak ma, és nemcsak a járvánnyal kapcsolatban, hanem a mindennapos, sok esetben embert próbáló helytállásukért" - mondta a frakcióvezető.
"1992-ben Birosz főorvos bajtárs nyitotta meg az első mentők napi ünnepséget, ami aztán Szentgotthárdon folytatódott egy esetkocsi átadásának keretében. Hát ez nem ma volt. Köszönöm a bajtársaknak, hogy tovább vitték azt a lelkesedést és azt a szellemiséget, amely 1992 előtt és az után is jellemezte a nyugat-dunántúli, Vas megyei mentők tevékenységét. Nem kis büszkeséggel tölt el, hogy Budapesten kívül talán miénk az egyetlen megye, ahol rendre, minden esztendőben sikerült megünnepelni a mentők napját. Büszke vagyok arra is, hogy ennek a szervezetnek tagjaként dolgozhattam több mint 4 évtizeden keresztül. A társadalom talán csak most látta meg igazán, hogy a mentőszolgálat munkája mennyire értékes és fontos. A járvány elmúltával biztos, hogy kevesebb szó esik majd a mentőkről, akiknek munkája a veszélyhelyzet előtt is létfontosságú volt és a jövőben is az marad. Bízom benne, hogy az elkövetkező időkben is kellő társadalmi megbecsülés övezi a mentől munkáját" - fogalmazott köszöntőjében Puskás Tivadar, Szombathely korábbi polgármestere.
A mentők munkáját a kormány sem hagyja figyelmen kívül. Az utóbbi évek intézkedései nyomán az egészségügyi szakdolgozóknál - így az Országos Mentőszolgálat kivonuló állományánál is - 4 lépcsőben történt béremelés, valamint januártól a mentődolgozók további 10%-os, külön béremelésben részesültek. 2010 előtt egy mentőápoló átlagkeresete bruttó 173 756 Ft/hó volt. 2019-ben ez az összeg, azaz a minden keresetelemet, pótlékokat, túlórát tartalmazó átlagkereset már bruttó 395 682 Ft/hó. Egy mentőgépkocsi vezető átlagkeresete 2010-ben bruttó 171 263 Ft/hó volt, 2019-ben pedig 370 047 Ft/hó. A mentőtisztek átlagkeresete 2010-ben bruttó 242 927 Ft/hó volt, 2019-ben már bruttó 507 672 Ft/hó. 2020-2022-ig terjedő időszakra ismételten többlépcsős egészségügyi bérfejlesztésről döntött a kormány, amelynek 2020. január 1-től hatályos első lépcsőjét az Országos Mentőszolgálat a vonatkozó jogszabály előírásai szerint maradéktalanul végrehajtotta.
2019-ben újabb 151 darab mentőautót vásárolhatott az Országos Mentőszolgálat, a 2010 óta beszerzett mentőautók száma így 944-re emelkedett, a mentőautók átlagéletkora pedig 5 év alá csökkent. A tervek szerint 2020-ban újabb 103 mentőautó vásárlása történik. Mintegy 2500 darab nagyértékű mentéstechnikai eszközt - köztük 300 darab életmentő defibrillátort, és 150 darab speciális lélegeztetőgépet - vásárolt tavaly az Országos Mentőszolgálat, összesen mintegy 1,6 milliárd forint értékben. Idén eddig újabb 122 darab lélegeztetőgépet szereztek be.
2010 óta 34 új mentőállomás épült, 15 Mentési Pont létesült, valamint 107 mentőállomás felújítása történt meg. A mentőállomás-hálózat felújítása jelenleg is tart, a kormány döntése alapján 21-et újítanak fel, vagy építenek újjá, ezek tervezési munkái folyamatban vannak.