Korábban többször is szó esett arról, hogy eltörlik az óraátállítást, azonban ez még a mai napig nem történt meg - emlékeztet a ripost.hu cikke. Így az idei, tavaszi óraátállítás során március 31-én, vasárnap hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára kell előre állítani az órát. Sajnos ilyenkor 1 órával kevesebbet alszunk majd, aminek nagyon sokáig érezhetjük még a hatását.
A nyári időszámítást az első világháború idején vezették be többek között az Osztrák-Magyar Monarchia területén, az Európai Unió pedig 1996-ban egységesítette.
Akkor került át a téli időszámítás kezdete az addigi, szeptemberi dátumról október utolsó vasárnapjára.
Az EU-ban évek óta beszédtéma, hogy véglegesen meg kellene szüntetni az óraátállítást, mert van ugyan előnye, de rengeteg hátránya is. Ám azóta sem született erről konkrét döntés, azóta is tolódik a kérdés lezárása.
Az egyik, 2023 őszén készített felmérés szerint a magyarok 88 százaléka szeretne végleg megszabadulni tőle.
Sokan azt állítják, hogy nagyon negatívan hat a szervezetükre az óraátállítás és hetekig nem tudják kiheverni a tüneteket.
Az uniós tagállamok 2021-ig kaptak időt arra, hogy döntsenek, téli vagy nyári időszámítást fognak-e használni, de a határidőt kitolták 2024-ig, mert "közbeszólt" a koronavírus-járvány. Azóta pedig az orosz–ukrán háború miatt ismét halasztják a végső döntést. Így most előreláthatólag 2025-ben van arra kilátás, hogy a következő elnökség újra elővegye az óraátállítás kérdéskörét és végleges döntést hozzon.
A fent említett felmérés eredményét az is alátámasztja, amit dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója mondott el lapunknak:
Az emberek többsége úgy gondolja, egy óra ide vagy oda, nem nagy dolog. Pedig ez óriási tévedés!
Ebben az időszakban jelentősen nő a halálozások száma, ahogy gyakoribb az infarktus és a sztrók kialakulása is.
Ennek pedig az az oka, hogy a szervezetünk egy nagyon érzékeny műszer, melyet időben be kell állítani, fel kell készíteni a közelgő változásokra.
„Nem is hinnénk, mennyire pontos a biológiai óránk. Az ébredés és az elalvás fázisai, a napi fényviszonyok váltakozása mind meghatározó. Ha ezek a megszokott napi ritmusunkhoz képest eltolódnak, azt bizony megérzi a szervezetünk.” – hangsúlyozta a szakember, aki szerint elkerülhető, de mindenképpen csökkenthető a tünetek mértéke.
„Érdemes az óraátállításhoz képest több nappal korábban, fokozatosan elkezdeni az átállást! Feküdjünk le és keljünk fel minden nap negyedórával korábban, amit meghálál majd a szervezetünk.” – tanácsolta a meteogyógyász, aki szerint az erre érzékenyek akár heteken át érezhetik majd az óraátállítás hatásait a mindennapjaik során.