A szombati felhőszakadás ugyan nem volt olyan brutális, mint a július 12-i - amikor például a Bolyai János utcából random tó lett -, de ezt is egy szupercellának köszönhetjük, amit az EU Storm Map is jegyzett. Az alábbi fotót is ők tweetelték a város határában kialakulóban lévő tubáról:
#eustorm 20/30 Isolated Supercell in Szombathely, Hungary yesterday! Via: Supercella - https://t.co/TxmmvIQsYv pic.twitter.com/tm4dUoz6Qw
— #eustorm (@EUStormMap) 2016. augusztus 6.
De mi is az a szupercella pontosan?
Általában zivatarláncokba fejlődő heves zivataroknál jön létre szupercella, amikor egy forró, meleg periódust egy markáns hidegfront szakít meg. Jelen esetben a zivatarlánc nem más, mint szabályosan rendezett viharfelhők sora. Ezek akár több kilométer hosszúak is lehetnek és ezekben a láncokban létrejöhetnek fejlett zivatarfelhők is, na, ezek a szupercellák. A szupercella hevesebb, mint az átlagos társai és akár 2 centiméternél is nagyobb jég is hullhat ezekből a széllökések pedig a 100 kilométer per órás sebességet is elérhetik. Ilyenkor magasabb a villámcsapások száma is, nem ritka a több mint 80 000 kisülés per perces kisülési ráta. A szupercelláknál kialakulhatnak tubák, vagy akár tornádók is, ezért nem csoda, ha egy-egy ilyen eseményhez jár a piros riasztás is.