Szaúd-Arábia megnyitotta első alkoholüzletét a főváros, Rijád diplomáciai negyedében – írja a CNBC-re hivatkozva a vg.hu.
A lépés jókora áttörés a rendkívül konzervatív muzulmán teokrácia számára, ahol 1952 óta tilos az alkohol fogyasztása. Az értesülést ugyanakkor hivatalosan még nem erősítette meg a szaúdi kormány.
A szeszes italokat árusító üzletbe azonban nem térhet be akárki, a lap birtokába került üzletszabályzat szerint
a hely csak nem muszlim diplomaták számára látogatható, akik egy Diplo nevű alkalmazáson keresztül érvényesíthetik erre vonatkozó igényüket.
A belépésre jogosult látogatókat nem kísérhetik vendégek vagy 21 év alattiak az üzletbe, ahol fényképezni szigorúan tilos, a mobiltelefonokat pedig biztonságos „mobiltáskában” kell tartani, hogy ne lehessen használni őket az üzletben való tartózkodás ideje alatt. Ráadásul a kiváltságosok is csak a havi kvótájukban meghatározott mennyiségű italt vásárolhatnak.
Évek óta pletykálnak arról, hogy az ultrakonzervatív törvényeiről ismert Öböl menti királyság a társadalom liberalizálását célzó, szélesebb körű kampány részeként végül engedélyezni fogja az alkoholfogyasztást a külföldi nagykövetségeken kívül, annak érdekében, hogy több külföldi turistát vonzzon az országba.
Ez egy kis lépés afelé, hogy végül megnyissuk az alkoholárusítást a nem muszlimok előtt Szaúd-Arábiában, a szállodákban és más helyszíneken
– mondta a CNBC-nek egy a királyi udvarhoz közel álló szaúdi tanácsadó.
Az egyik fő cél a csempészet jelentette probléma kezelése, amely mindig is megvolt a diplomatáknál. A külföldi nagykövetségek munkatársai, akiknek lehetőségük van erre, gyakran nagy mennyiségben importálnak alkoholt, majd a feketepiacon értékesítik – magyarázta a lap forrása. Egy Rijádban tartózkodó nyugati diplomata arról számolt be a portálnak, hogy kollégáik már jártak a „rendkívül jól felszerelt” italboltban.