Spanyolország története során ötödször játszhat Eb-döntőt

index.hu • 2024. július 10., szerda •
Elsőként a spanyol válogatott jutott a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság döntőjébe, miután Münchenben 0–1-ről fordított, és 2–1-re legyőzte a francia válogatottat. Luis de la Fuente csapata Hollandiával vagy Angliával találkozik a vasárnapi berlini fináléban.

A spanyolok szövetségi kapitányának, Luis de la Fuentének alaposan fel kellett forgatnia az alapcsapatát, mivel a németek ellen hosszabbításban 2–1-re megnyert drámai negyeddöntőben megsérült Pedri, míg a védelemben Dani Carvajal és a francia születésű Robin Le Normand megkapta második sárga lapját, ezért mindketten automatikus eltiltásukat töltötték kedd este - írja az index.hu.

Így bekerült a kezdőbe a hatszoros Bajnokok Ligája-győztes Nacho, és a Sevillával négyszeres Európa-liga-bajnok Jesús Navas, aki a világ- és Európa-bajnok aranygeneráció utolsó megmaradt tagja a mostani csapatban. Itt illik megjegyezni, hogy a 38 éves és 222 napos Navas lett a legidősebb mezőnyjátékos az Eb-k történetében, aki pályára lépett elődöntőben.

A Pedri helyét átvevő Dani Olmo remekelt a negyeddöntőben, becserélése után gólt lőtt és gólpasszt adott a németek ellen, így benn is ragadt a spanyol csapatban.

A legutóbbi két világbajnokságon döntős franciák ugyan a várakozásoknak megfelelően bementek a legjobb négy közé, de a támadójátékuk eddig rendre akadozott, Didier Deschamps együttese az első öt meccsén egyetlen akciógólt sem szerzett ezen a tornán.

A franciák játéka a támadóharmadban volt eddig igazán tragikus, a támadók meccsenként  átlagosan mindössze négyszer találták el az ellenfél kapuját.

A spanyolok jól kezdtek, az ötödik percben Lamine Yamal ívelt jobbról középre, a labdát aztán az ötösnél berobbanó Fabian Ruíz fejelte a jobb felső sarok fölé ziccerben.

Négy perccel később büntettek a franciák, egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után az arcvédő maszkot elhagyó Kylian Mbappé avatkozott játékba a bal oldalon, Jesús Navas beragadt, ezért nem volt les. Mbappé aztán berajzolta a labdát az ötös jobb csücskéhez, ott pedig Randal Kolo Muani Aymeric Laporte és Marc Cucurella között felugorva a kapu bal oldalába bólintott. 0–1!

Kellett pár perc a spanyoloknak a kapott gól után, amíg magukhoz tértek, utána megint megpróbálták minél gyorsabban eljuttatni a labdát az ellenfél tizenhatosáig. Aztán a 21. percben Lamine Yamal gyönyörűen tekert kapura ballal távolról, a labda a jobb oldali kapufáról pattant a hálóba. Mike Maignan kapusnak esélye sem volt hárítani ezt a löketet. 1–1!

A 16 éves és 338 napos Yamalnak ez volt a harmadik gólja a spanyol válogatottban, és ezzel a mozdulattal minden idők legfiatalabb gólszerzője lett az Eb-k történetében.

Még egy érdekesség: Yamal egy évvel ezelőtt az U17-es Eb elődöntőjében lőtt nagy gólt a franciáknak a felcsúti Pancho Arénában.

Rá négy percre Navas adott be jobbról, a rövid felszabadítás után Dani Olmo csinált egy remek cselt, majd az öt és feles előteréből kapura bikázta a labdát, ami a menteni igyekvő Jules Koundé lábáról pattant a franciák kapujába. Viszont ezt nem írták be öngólnak, mivel az UEFA illetékesei úgy ítélték meg, hogy a labda akkor is bement volna a jobb alsó sarokba, ha nincs ott a francia védő. 2–1!

A szünet után majdnem ziccerbe került Nico Williams, de nem tudta elpöckölni a labdát a kapujából kirohanó Maignan mellett, pedig ha sikerül neki, akkor ott tátongott volna az üres kapu, a védőket addigra már faképnél hagyta a villámgyors bilbaói szélső.

A franciák igyekeztek nyomást helyezni a spanyolok kapujára, a lendületüket azonban megtörte egy férfi, aki illetéktelenül lépett pályára. Ezen az Eb-n már sokadjára rohant be a pályára egy drukker mobiltelefonnal a kezében…

A 63. percben egy bal oldali szöglet után Dayot Upamecano ugrott a legmagasabbra, de nem találta el fejjel a kaput, nagy lehetőség volt. Aztán a spanyol védők bénázása után Theo Hernández került lövőhelyzetbe, amin ő is meglepődött, 15 méterről kirúgta a labdát a stadionból.

A 86. percben Mbappé került ziccerbe, elhúzott a bal oldalon, majd egy csel után azonnal lőtt 15 méterről, de nagyon csúnyán célt tévesztett. A franciák utolsó lehetősége Antoine Griezmann előtt adódott, aki 14 méterről fejelt a kapu fölé.

Spanyolország története során ötödször játszhat Eb-döntőt, 1964-ben, 2008-ban és 2012-ben aranyérmet nyert, 1984-ben pedig ezüstérmes lett.