Segítség, fogpótlásra van szükségem! Milyen implantátumtípusok közül választhatunk?

szponzorált tartalom (x) • 2022. november 14., hétfő •
Nincs is annál kellemetlenebb érzés, amikor nem tudunk felszabadultan mosolyogni, mert fogsorunk nem teljes, esztétikáját elrontja egy hiányzó fog. Ez feszélyezetté, bizonytalanná tehet bárkit – ezzel megkeserítve a mindennapokat. Cikkünkben megmutatjuk, hogy milyen implantátumok közül választhatunk, ha pótoltatni szeretnénk a hiányzó fogainkat és ezzel visszanyerni a régi énünket.
Segítség, fogpótlásra van szükségem! Milyen implantátumtípusok közül választhatunk?

A hiányzó fog veszélyei 

Az esztétikai problémák mellett bizony több egészségügyi veszéllyel is járhat, ha már egy fog is hiányzik a fogsorunkból. Megváltozik például a fogsor statikája, fogaink „elcsúszhatnak”, hogy kitöltsék az űrt. Emellett emésztési problémák is bekövetkezhetnek hosszú távon, hiszen az étel nagyobb darabokban kerülhet a gyomorba. Ha pedig ez még nem lenne elég, ínygyulladás és fokozott lepedékképződés is jelentkezhet. Éppen ezért a legjobb minél előbb lépni.

Implantátumtípusok

Az implantátumok, modern fogpótlások méltán népszerűek manapság, hiszen a környező fogak bolygatása nélkül képeznek teljes értékű fogat. Az implantátumok több szempont szerint csoportosíthatók, létezik egyfázisú és kétfázisú, de titánium vagy cirkónium; vékony, sztenderd és széles verzió is. Nézzük meg, hogy ezek a jellemzők mit takarnak pontosan!

A beavatkozások fázisai szerint

Az egyfázisú implantátum esetén az orvos egy hosszabb implantátumot helyez az állkapocsba, ennek felső része túllóg az íny vonalán, erre helyezi majd rá a fogpótlást. Nagy előnye, hogy egyszeri beavatkozást jelent, és néhány hónap alatt teljesen meggyógyul.
A kétfázisú implantátum neve arra utal, hogy a beavatkozás két lépésben történik. Először műtéti úton beültetik az implantátumot az állkapocsba – kilógás nélkül, majd hagyják, hogy az becsontosodjon, rögzüljön. Néhány hónap múlva pedig egy kisebb feltárással a stabil alaphoz rögzítik a fogpótlást.

Anyag szerint

Anyaguk szerint léteznek cirkónium- és titániumimplantátumok, előnyös tulajdonságaikat tekintve szinte teljesen egyformák. A cirkónium egy fémmentes kerámia, ami gyorsan csontosodik. A titánium esetében ez egy kicsit lassabb folyamat, azonban ugyanolyan stabil, tartós, allergénmentes és erős lesz a végeredmény, sőt, még egy kicsit rugalmasabb anyagról is van szó.

Méret szerint

Találkozhatunk vékony, sztenderd és széles implantátumokkal. A legelső akkor megfelelő döntés, ha nincs elegendő hely a fogak között, de mégis pótolni kell a hiányt. A sztenderd implantátum átmérője körülbelül 3,5-4,5 milliméter, ezeket legtöbbször az első fogak pótlásakor alkalmazzák. A széles implantátumok tipikusan a hátsó fogak pótlására alkalmasak – kimondottan jól bírják az ott jellemző nagyobb terhelést. Annak eldöntése tehát, hogy méret szerint melyik való nekünk, a fogorvosunkra vár – bár a többi szempont esetében is érdemes kikérni a szakvéleményét.
 
A hiányos fogsor több kellemetlenséget okozhat: a legegyértelműbb a negatív esztétikai hatás, de talán még fontosabb, hogy egészségünk sem lehet százszázalékos, hiszen ínygyulladás, állkapocsproblémák és akár emésztési gondok is jelentkezhetnek miatta. Ezért is fontos, hogy minél hamarabb forduljunk fogorvoshoz, aki elvégzi majd a szakszerű fogpótlást, hogy újra bátran mosolyoghassunk! Természetesen, mint minden esetben, a fogpótlásnál is a megelőzésen van a hangsúly – tegyünk azért, hogy fogaink sokáig egészségesek maradhassanak!
 

közösség

további frisss

lap tetejére