Senki nem számított rá a piacon, de csütörtökön újabb üzemanyagár-csökkenést jelentettek be a nagykereskedők – adta hírül a Holtankoljak.hu.
Az üzemanyagár-figyelő blog szerint ugyanis rendkívüli üzemanyagár-változás következik,
szombaton a benzin és a gázolaj beszerzési ára is bruttó 4-4 forinttal csökken.
Így az aktuális átlagárakat figyelembe véve a hétvégétől az alábbi átlagárakkal kalkulálhatnak a járműtulajdonosok (amennyiben ez az árcsökkenés a kiskereskedelmi árakban is megjelenik, de erre minden esély megvan):
- 95-ös benzin – 631 Ft/liter,
- gázolaj – 618 Ft/liter.
Ugyanez jelenleg 635 és 622 forint literenként, de úgy, hogy hétfőn délelőtt még 647, illetve 633 forint/liter volt a benzin és a dízel átlagára. Vagyis kevesebb, mint egy hét leforgása alatt 15 forintos árcsökkentés történt a magyarországi üzemanyag átlagárában. Fontos hangsúlyozni, hogy átlagárakról van szó, amelyektől a tényleges kiskereskedelmi árszint, jellemzően lefelé, eltérhet. Tehát könnyen lehet, hogy szombattól a 95-ös benzin jellemző ára 630 forint alá esik, a dízelé pedig 615 forint körül alakul - írja a Világgazdaság.
Az autópályák mellett viszont nagyjából 50 forinttal drágább az üzemanyag literje. Mindenesetre az idén eddig, tehát januártól mostanáig nagykereskedelmi szinten
a literenkénti benzinár 101, a dízelár pedig 52 forinttal nőtt,
jóllehet ebből 41 forint a kötelező januári jövedékiadó-emelésre vezethető vissza. Ezt leszámítva 60 és 11 forint plusz figyelhető meg a benzinnél, illetve a dízelnél. A nagyjából 50–100 forint körüli literenkénti drágulás után egy átlagos, 50 literes tankolás 2500-5000 forinttal kerül többe most, mint tavaly decemberben.
Mennyivel csökkent az üzemanyag ára Magyarországon?
A kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését – kommentálta a rendkívüli üzemanyagár-csökkentést a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Közleményében úgy fogalmazott, hogy üdvözli a Mol (a magyar olajtársaság az üzemanyag-nagykereskedelem 70 százalékát bonyolítja itthon) bejelentését. Kiemelték, hogy a 4-4 forintos mérséklődést egyes piaci
szereplők már pénteken érvényesíteni fogják a kiskereskedelmi áraikban.
Ez egy újabb kedvező lépés, amellyel a hazai üzemanyagárak közelebb kerültek a régiós árakhoz. A kormány célja, hogy a családok védelme érdekében letörje és a régiós átlag szintjére csökkentse a háborús üzemanyagárakat – húzták alá.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, a kormány éppen egy hete szólította fel az üzemanyagforgalmazókat, hogy önkéntesen csökkentsék áraikat. Minden jel szerint z üzemanyagkereskedők
megértették és elfogadták a kormány szándékait, ezt tükrözi a mai döntés is. Ezzel együtt ugyanis
- az áprilisi csúcsérétékéhez képest a benzin árát 20 forinttal,
- február közepén látott csúcsértékéhez képest a gázolaj árát pedig 45 forinttal csökkent.
Az NGM emlékeztetett rá, hogy a kormány a jövő heti ülésén fogja újra áttekinteni az üzemanyagárak helyzetét, beleértve az üzemanyagforgalmazók azon javaslatát, miszerint ne a régiós, hanem a szomszédos országok üzemanyag átlagára legyen a referenciaérték a magyar üzemanyagárak értékelésénél.
Miért csökken az üzemanyagár Magyarországon?
Ahogy arra a K&H is rávilágított, az utóbbi napokban árcsökkenésnek történt az olajpiacokon. A Brent árfolyama csütörtök reggel már 84 dolláron tartózkodik, ami egy héten belül 5 százalékos mínuszt jelent. Utoljára másfél hónappal ezelőtt láthattunk ilyen alacsony szinteket.
Ráadásul a forint is erősödött a dollárhoz képest, méghozzá majdnem 5 forinttal heti bázison és most 363 forint környékén alakul az átváltás.
Az olajáraknak nem kedvezett a tegnapi hír, miszerint az amerikai olajkészletek a vártnál nagyobb mértékben, 7,3 millió hordóval bővültek az előző hét során. Ami szintén befolyásolja a jegyzést, hogy a geopolitikai kockázatok is mintha enyhülnének. Sőt, egy lehetséges tűzszüneti egyezmény Izrael és a Hamász között megnyugvást hozhatna a nyersanyagpiacokon.
Vagyis elmondható, hogy a magyar üzemanyagkereskedők fölött szerencsés a csillagzat és úgy tudnak árat csökkenteni, hogy jó eséllyel nem a saját árrésük bánja, hanem szimplán a költségeik mérséklődtek a világpiaci folyamatok eredményeként.
Forrás: vg.hu