Remek nap, kajakozóink három érmet lapátoltak össze pénteken

• 2024. augusztus 09., péntek •
A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra páros ezüstérmes a párizsi olimpián a női kajakosok kettes versenyében. Másik egységünk, a Pupp Noémi, Fojt Sára duó hatalmas hajrá után holtversenyben a harmadik helyen végzett. A magyar érmek számát a Nádas Bence, Tótka Sándor duó gyarapította, amely ezüstérmes férfi K–2 500 méteren.

Micsoda nap ez a mai! Rasovszky Kristóf aranyérme és Betlehem Dávid bronzérme megadta az alaphangot, ők ketten a vízben, míg kajak-kenus egységeink a vízen igyekeztek minél jobb eredményt elérni a párizsi olimpia hajrájában, pénteken - olvasható az Indexen.

Rengeteg szurkoló látogatott ki a helyszínre, gyakorlatilag kilométeres sorokban gyalogoltak a nézők a Párizs melletti településen, Vaires-sur-Marne vizes központjában. Szeles idő, de ragyogó napsütés fogadta a sportolókat.

Női C–2 500 méter

A nap első A döntőjét 12.50-kor rendezték meg, Kiss Ágnes és Nagy Bianka részvételével. Kenu kettes egységünk viszonylag simán, nehézségek nélkül jutott be a döntőbe, ahol a hatos pályán kapott helyet.

A mieink nem rajtoltak túl jól, fél távhoz közelítve az ötödik helyen lapátoltak, és hiába hajráztak nagyot, nem jött össze az érem, a negyedik helyen végeztek. Az aranyérem a kínaiaké, az ezüst az ukránoké, a bronz a kanadaiaké.

Női K–2 500 méter

Fojt Sára a minap megálmodta, hogy ő bizony érem nélkül nem megy haza. Nos, az érem csütörtökön összejött, kajak négyesünk remek versenyzéssel harmadik lett. Pupp Noémi nyilatkozta, hogy nagy kő esett le a szívükről, innentől kezdve pedig nyomás nélkül lapátolhatnak.

A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra kettős nem kapta el jól a rajtot a középdöntőben, ám végül remekül hajrázott, és a harmadik helyen ért célba. Fojt Sáráék azonban kicentizték a továbbjutást, 17 századdal előzték meg a svéd hajót, és lettek a negyedikek.

Ez volt a nap egyetlen olyan döntője, amelyben két egységünk is érdekelt volt. A finálé előtt még jobban kezdett el fújni a szél, egyre több felhő jelent meg az égen, de eső nem lett belőle.

Csipesék a hetesen, Puppék a nyolcason eveztek. Középen Lisa Carrington és Alicia Hoskin már az első métereken az élre állt, de a Csipes, Gazsó kettős szépen jött fel, fél távnál a harmadik helyen volt.

Az új-zélandi hajó megállíthatatlan volt, Carringtonék nyertek, és végül célfotó döntött: ami biztos volt, hogy Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra hajója a második lett, és hosszú percekig úgy tűnt, a bronzérem a németeké.

Nem volt azonnal végeredmény, a németek már örültek, de aztán jött a hivatalos megerősítés: századra pontosan ugyanolyan időt lapátolt a Pupp, Fojt kettős, mint a német hajó, így holtversenyben bronzérmes a másik magyar egység!

Lisa Carrington egyébként a hetedik olimpiai bajnoki címét szerezte meg, ezzel megelőzte a hatszoros győztes Kozák Danutát.

Férfi K–2 500 m

Az első középdöntőben volt érdekelt mindkét magyar egység. A Nádas Bence, Tótka Sándor kettős remekül rajtolt, fél távnál vezetett, végül a német hajó mögött a második helyen ért célba. A Kopasz Bálint, Varga Ádám kettős lemaradt az A döntőről, a duó ugyanis az ötödik helyen végzett a középdöntőben.

A Kopasz–Varga-egység a hetedik helyen végzett a B döntőben.

A fináléban aztán Nádasék jól rajtoltak, de a németek nagyon megnyomták az elejét. Jöttek az ausztrálok is, fél távnál a harmadik helyen volt a magyar egység. Nagyon húztuk a végét, de a németeket nem lehetett megállítani, a Nádas, Tótka duó végül a második helyen végzett, ezüstérmet szerzett! A bronzérem az ausztráloké.

Soha rosszabb napot, a magyar küldöttség ötödik érme volt ez pénteken!

Férfi C–1 1000 m

Hatalmas csatát hozott a férfi egyes kenusok 1000 méteres elődöntője. Mindkét magyar a második középfutamban volt érdekelt, Fejes Dániel a hetes, Adolf Balázs a nyolcas pályán lapátolt. A rajtot meg kellett ismételni egy bemozdulás miatt, ezt követően mindkét magyar visszafogott tempót diktált, az ötödik-hatodik helyen jöttek 250 méter után, és még fél távnál is ez volt a helyzet.

Adolf aztán jól hajrázott, végül bejött a negyedik helyre, így ő bejutott az A döntőbe, Fejes viszont nem. Utóbbi a B döntőben a harmadik helyen végzett.

Adolf a nyolcas pályán kicsit beragadt az első néhány méteren, 250 méter után a hetedik helyen állt, fél távnál sem tudott feljebb zárkózni, és végül a hetedik helyen végzett.

Mindent összevetve tehát a magyar kajak-kenusok két ezüstérmet és egy bronzérmet szereztek pénteken. Folytatás szombaton!

(Borítókép: Az ezüstérmes Csipes Tamara (b2) és Gazsó Alida Dóra (b) valamint a megosztott harmadik helyezett Pupp Noémi (j) és Fojt Sára (j2) a női kajak párosok 500 méteres versenyének döntője után 2024. augusztus 9-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI)
Forrás: index.hu
Fotó: Kovács Tamás / MTI