Radioaktív vaddisznók lepték el Németországot

origo.hu • 2023. szeptember 01., péntek •
A Németország délkeleti részén élő vaddisznók testében megdöbbentően sok radioaktív cézium található.
Radioaktív vaddisznók lepték el Németországot

Korábban azt hitték, az 1986-os csernobili atomkatasztrófa következtében lettek radioaktívak. Csakhogy a radioaktivitás szintje más állatokban már drasztikusan csökkent, míg a vaddisznók ugyanolyan mértékben sugároznak, mint korábban. Ennek az okát fejthette meg most egy kutatócsoport, írja a Science Alert tudományos portálra hivatkozva az origo.hu.

A zömök testalkatú vaddisznók látszatra egészségesnek tűnnek, de a testükben található rengeteg radioaktív cézium miatt már nem vadásszák őket, húsuk iránt csökkent a kereslet, így elszaporodtak.

Mitől radioaktívak a német vaddisznók?

A nukleáris balesetek vagy robbanások után a környezetbe kerülő radioaktív anyagok jelentős veszélyt jelentenek az ökoszisztémákra. A 37 évvel ezelőtti csernobili balesetet követően megnőtt a radioaktív céziumszennyezés, és rengeteg cézium-137 került a környezetbe, amelynek felezési ideje körülbelül 30 év. A céziumnak létezik egy sokkal stabilabb izotópja, ez a cézium-135, amelynek felezési ideje a 2 millió évet is meghaladja.

Korábbi kutatások szerint a cézium-135 és a cézium-137 aránya alapján meg lehet határozni, hogy honnan származik a radioaktív szennyezés;

a cézium-135 magas szintje nukleáris fegyverek bevetésére, a cézium-137 többlet ellenben reaktorbalesetre utal.

A kutatócsoport 48 bajorországi vaddisznó húsában vizsgálta a céziumot. A cézium-137 szintjének mérésére nagy tisztaságú gamma-detektort használtak, majd csúcstechnológiás tömegspektrometriával vetették össze a cézium-135 és a cézium-137 mennyiségét.

A vizsgált húsminták 88 százalékában a radioaktív cézium szintje meghaladta a német törvények szerint elfogadható határértéket.

A VADDISZNÓK HÚSÁNAK EGY JELENTŐS RÉSZÉBEN AZONBAN A RADIOAKTIVITÁSÁT NEM A CÉZIUM-137 OKOZTA, HANEM A CÉZIUM-135.

A kutatók szerint a húsokban keveredtek a csernobili balesetből, és a korábbi, nukleáris fegyverek teszteléséből származó radioaktív szennyező anyagok; a minták csaknem egynegyedében a cézium-135 okozta a radioaktivitást.

A teljes tanulmány az Environmental Science & Technology tudományos lapban olvasható.

közösség

további frisss

lap tetejére