Remek szériában van a csapat, meglehet a feljutás!
Az elmúlt félévben minden fordulót megnyertünk, az erre az időszakra kitűzött célunkat tehát maximálisan elértük. Persze a végső célunk az, hogy feljussunk az első osztályba. Szombathelyen nagyon sok tehetséges fiatal van, a csapat magja évek óta egyértelműen helyi. Nem idegeneket, nem külföldieket hozunk, hanem egy szombathelyi magra építkezünk. Kevésen múlt már tavaly is a feljutás, de azt gondolom, ennek is megvan az oka. Az a fiatal gárda, amelyet tíz éve nevelünk, idén ért meg rá, hogy elérhessük a céljainkat. Tulajdonképpen fontos volt, hogy megtapasztalják az éremnek azt az oldalát is, így még értékesebb és fejlettebb játékosokká nőhették ki magukat. Idén mindez látszik a teljesítményükön.
Az első számú cél tehát a feljutás, másodlagosan pedig az, hogy meg is nyerjük a bajnokságot.
Miért fontos, hogy szombathelyi a csapat bázisa?
A klubfilozófiánk évek óta az, hogy a tehetséges szombathelyi sportolók elé nem igazolunk másokat. Persze nem tudunk minden évben minden posztra olyan játékost kinevelni, aki az NB I-be való, bár ezen dolgozunk.
Nemcsak egy kirakatcsapatunk van, hanem tudatosan építkezünk egy rendszer szerint.
És ami legalább ennyire fontos, egy közösség van nálunk, amelyben próbálunk a szombathelyi gyerekeknek minél magasabb szinten nyújtani a kézilabdaképzést. Számos programunk és a létesítményfejlesztési terveink is ebbe az irányba mutatnak. Korábban is csak azokon a hiányposztokon igazoltunk, ahol nem volt szombathelyi játékosunk, vagy volt, de még tanulnia kellett.
Tehát cél a feljutás. Közel van.
Ez a nagy álmunk, igen, visszajutni az NB I-be. Pont azért, hogy minden szombathelyi gyerek elé célokat tudjunk állítani. Ez nagyon fontos egy közösség életében, de egy városéban is.
Ki ne kívánná, hogy a mai fiatalok előtt célok lebegjenek?
Nagyon nehéz a gyerekeket lekötni a sport mellé, ez a technológiai fejlődés felgyorsulásával és a Covid-járvánnyal még nehezebbé vált. A Szombathelyi Kézilabda Klub és Akadémia berkein belül sportoló gyerekek heti öt-hat alkalommal, de vannak, akik hét-nyolc alkalommal edzenek. Akik elé őket példaként állítjuk, elhivatottak lesznek, nem az okostelefont nyomkodják, nem csavarognak, és nem a káros szenvedélyeket keresik majd. Nekünk fontosak ezek az álmok, és jó volna, ha senki sem veszélyeztetné ezeket. Fel szeretnénk jutni, és nagyon komolyan gondolom, hogy
Szombathely női kézilabdában nagyhatalom lehet.
Nagyon népszerű sportág a kézilabda Szombathelyen, régóta nem kell toboroznunk, abszolút beleillik a város arculatába a labdarúgás és a férfi kosárlabda mellett.
IIyen erős városi kötődésért hálás lehet a helyi közönség is. Mit tapasztalnak?
Nagyon büszke vagyok rá, hogy rendkívül összetartó a közösségünk. Minden mérkőzésünkön telt ház van. Tulajdonképpen ez a fő elvünk:
példaképeket nevelünk minden gyermek számára.
Kijönnek nézőként, és látszik, hogy ilyenek szeretnének lenni. Hétről hétre tapasztalom a mérkőzések után, hogy a gyerekek berohannak, megölelik a játékosokat, beszélgetnek velük. Nem véletlen, hogy elindítottunk egy mentorprogramot is, amelyben egy-egy felnőtt játékos mentorál egy tehetséges fiatalt. De ami a szurkolókat és a szülői közösséget illeti: folyamatosan szervezik a programokat, volt egy karácsonykor, most pedig a bálra készülnek, de közös családi rendezvényeink is vannak.
A közösség fő mozgatórugója a kézilabda, de ezenkívül sok más közös élmény is összeköt bennünket.
Rendben, de mik a nehézségek?
Évek óta küzdünk azzal a problémával, hogy nincs megfelelő minőségű és mennyiségű termünk, a legnagyobb probléma mindenhol a wax-használat. A leendő munkacsarnok ügyében az utóbbi időben nagyot léptünk előre, a Szövetség már jóváhagyta az előzetes terveket, nagyjából tehát már látszik, hogy mi az, amit meg tudunk valósítani. Körvonalazódik a pénzügyi fedezet is, információim szerint ez rendelkezésünkre is áll majd tao-forrásból.
Az a nagy álmunk, hogy otthont teremtsünk a szombathelyi kézilabdának, úgy tűnik, a következő időszakban megvalósulhat.
Tudni kell - és ez más sportágakat is érint - ma Szombathelyen nagyon kicsi a teremkapacitás, az Aréna Savariába a kosárlabdázókon kívül más nem jut be, a Haladás teljesen fel van töltve, ugyanez a helyzet az egyetemen, tehát nagyon nehéz termet találni. Nemcsak nekünk, akik fel akarunk jutni az élvonalba, hanem mindenkinek. Az látszik, hogy Szombathelynek is szüksége van plusz teremkapacitásra.
A leendő csarnokot tehát mások is használhatják majd?
Sőt, a fenntartás szempontjából fontos, hogy külső bérlők felé is nyitott lesz. Természetesen elsősorban a kézilabda otthona lesz, hiszen jelenleg nyolc-tíz helyen bérlünk termet, és előfordul, hogy két-három csapatunk is egy helyszínen edz. Persze ez ideig-óráig megoldható, de azt gondolom, hogy ha hosszú távon minőségi munkát akarunk végezni, akkor bővíteni kell. Az nem szolgálja a közösségünk épülését, ha a gyerekek mindig máshová mennek edzeni.
Az lenne az ideális, ha a fiatalok együtt edzenének a felnőttcsapattal, és látnák őket nap mint nap.
Fontos az is, hogy a csellengésnek elejét vegyük, a gyerekek biztonságban legyenek, legyen tanulószoba, ez lenne az otthon lényege.
Milyen lesz ez a csarnok?
Nem forog majd kacsalábon, inkább egy jól működtethető munkacsarnok lesz. Az NB I-es követelményeknek meg szeretnénk vele felelni, ezért a lelátó 500 fő befogadására lesz alkalmas. Ez az igény egyáltalán nem túlzó. Mintaként a répcelaki csarnok szolgál, annyi különbséggel, hogy annak megépítése óta az előírások változtak a lelátó nagyságára vonatkozóan. Szeretnénk, ha a jövőben megfelelő otthona lenne a kézilabdasportnak, és fel sem merülne, hogy máshová kell elvinni a csapatot versenyeztetni. Februárban megnyílik az idei tao-portál,
addig szeretnénk jogerős építési engedéllyel rendelkezni, ezután a területet a közgyűlés döntése értelmében a SZOVA át is adja.
Melyek azok az egyedi szakmai programok, amelyek az SZKKA-t vonzóvá teszik a sportolók számára?
Több fontos pillére van a rendszernek, aminek az a lényege, hogy előnyhöz jussunk. Behoztuk az atlétikai képzést, hiszen a kézilabda - és minden teremsport - alapja az atlétika. Az, hogy ez beérjen, lassú folyamat, négy-öt éve csináljuk. Ha letesszük az atlétika alapjait gyerekkorban, akkor később könnyebben lesz fejleszthető a sportoló.
Hasonlóképpen fontos a mentorprogramunk, amelynek kiindulópontja a szombathelyi lojalitás, a kötődés a klubhoz, a városhoz.
A tehetséges szombathelyi játékosokat kiemeljük, külön foglalkozunk velük, egyéni képzést biztosítunk számukra, sőt mentáltréninget, étkezési tanácsokat is nyújtunk számukra. Közben igyekszünk a szülőkkel és a gyerekekkel is úgy kommunikálni, hogy felkészítsük őket a profi pályafutásra. A lényeg az, hogy a tehetséges szombathelyi sportolók Szombathelyen képzeljék el a jövőjüket. Mit látunk manapság általában a fiataloknál?
Tíz szombathelyiből nyolc elhagyja a várost, ezek a programok viszont épp azt a célt szolgálják, hogy helyben tartsuk őket.
Ne felejtsük el, a képzésnek van egy komoly tanulmányi háttere, amelyet a Nagy Lajos Gimnázium és az ELTE SEK biztosít. Figyelemmel kísérjük a sportolóink tanulmányait, és arra ösztönözzük őket, hogy itt tanuljanak tovább. Ha pedig egyszer elmennek innen, szombathelyi értékeket vigyenek magukkal - én ezt vallom.
Van még egy újítása az SZKKA-nak, a Danube Kupa.
Erre nagyon büszkék vagyunk, ezt a három országon átívelő bajnokságot idén indítottuk el. Fantasztikus dolog, hogy a gyerekek közel olyan élményeket szereznek, mint amilyen egy nemzetközi mezőnyben vár rájuk. Új városokat, új országokat fedezhetnek fel, külföldi ellenfeleket ismerhetnek meg, feltöltődhetnek, így még jobban megszerettetjük velük a kézilabdát. A klub is nemzetközi kapcsolatokat építhet, remekül működik, pozitívak a visszajelzések. Ilyet Magyarországon még senki nem csinált, ebben látjuk a jövőt.
Óriási haszna lesz, hogy ha a gyerekek egyszer majd eljutnak egy nemzetközi kupába, már nem lesznek meglepődve.
Nem az a célunk, hogy drága csapatot építsünk, hanem hogy a szombathelyieknek lehessen majd szurkolni és örülni a nemzetközi porondon.
Mindehhez persze komoly forrás szükséges. Az önkormányzat átvilágítással igyekszik megbizonyosodni arról, hogy az SZKKA törvényesen és a céloknak megfelelően használta fel a közpénzeket, ehhez kötötték a további támogatások kifizetését is. Elindult ez az átvilágítás?
Nem, még nem indult el, de természetesen hozzájárulunk, és maximálisan együttműködünk abban, hogy a várostól kapott közpénz felhasználását átvilágítsák. Transzparens módon minden adatot rendelkezésre is bocsátunk ehhez.